Головна » Статті » Скринька ''Поради батькам'' » Батьківський лекторій

Значення пам’яті в інтелектуальному розвитку школяра

АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ

• Який вид пам’яті переважає у вашої дитини?

• Чи важко їй виконувати домашні завдання, пов’язані із запам’ятовуванням навчального матеріалу?

• Чи ви допомагаєте їй тренувати пам’ять?

• Чи необхідна вам допомога навчанні прийомів тренування пам’яті?

Пам’ять –це дуже важливий розумовий процес, без якої неможливе існування людини. Як зробити так, щоб дитина, яка має не дуже хорошу пам’ять, розвинула її за допомогою  своїх рідних.Проблеми з пам’яттю впливають на успішність навчання дитини. Дитина багато учить, переказує, але приходить на урок — і не може відновити вивчене. Багато батьків скаржаться про те, що дитина не може запам’ятати вірші, тексти для переказу, дати тощо. Пам’ять працює не завжди успішно і тому не виконує покладені на неї сподівання.

Ось декілька вправ для тренування пам'яті вдома

 Вправа 1

Запропонуйте дитині заплющити очі й по пам’яті назвати всі предмети, що стоять в її кімнаті.

Завдання дитини: розплющити очі, перевірити, чи правильно названі предмети.

Вправа 2

Доберіть тексти диктантів для початкової школи і роздрукуйте їх. Повісьте текст у кімнаті.

Завдання дитини: переписати текст.

Дитина повинна підвестися з-за столу, підбігти до аркуша з текстом, прочитати речення або декілька речень, запам’ятати їх, повернутися на своє робоче місце і записати те, що запам’ятала. Таку вправу можна повторювати кілька разів на тиждень.

Вправа 3

Розкладіть на столі сірники у вигляді певного візерунка. Дитина повинна уважно подивитися на нього, потім заплющити очі, а ви в цей час зміните візерунок на столі.

Завдання дитини: відновити візерунок у первинному вигляді.

Вправа 4

Прочитайте дитині диктант зі збірки або з підручника. Уперше читайте весь диктант повністю. Удруге в кожному реченні пропускайте одне-два слова.

Завдання дитини: відновити зміст усього диктанту самостійно. Після написання диктанту вона повинна самостійно порівняти свій текст з оригіналом.

Вправа 5

Запропонуйте дитині уважно подивитися на слова в рамках протягом 10 с.

Завдання дитини: самостійно накреслити рамки і вписати туди слова відповідно до малюнка.

Вправа 6

Виконайте на аркуші паперу малюнок, покажіть його дитині.

Завдання дитини: намалювати такий самий малюнок по пам’яті.

Вправа 7

Прочитайте текст уголос один раз. Потім прочитайте його, припускаючись у кожному реченні помилок. Попросіть дитину вас виправити.

Завдання дитини: переказати весь текст без допущених вами помилок.

Вправа 8

Для розширення обсягу сприйняття запропонуйте дитині пограти у гру. Напишіть на аркуші паперу в стовпчик слова, що складаються з чотирьох літер, і покладіть на нього зверху ще один аркуш паперу. Швидко показуйте дитині написане.

Завдання дитини: читати слова, поки не навчиться запам’ятовувати їх миттєво.

Вправа 9

Зачитайте дитині пари слів, між якими відсутні смислові зв’язки.

Завдання дитини: запам’ятати друге слово пари, намагаючись установити між словами який-небудь смисловий зв’язок.

Через 10 хвилин після першого читання ви пропонуєте слова з першого стовпчика, а дитина називає друге слово цієї пари. Чим більше слів відтворює дитина, тим краще у неї розвинене вміння встановлювати смислові зв’язки.

Вправа 10

Дайте дитині аркуш паперу, розділений на 20 клітинок (5 клітинок по горизонталі, 4 клітинки по вертикалі).

Завдання дитини: запам’ятати 20 слів і словосполучень конкретного й абстрактного змісту, які ви вимовлятимете з інтервалом 7–10 с; у кожній клітинці послідовно відповідно до названого слова або словосполучення зобразити його малюнкове позначення — піктограму. Цифри і літери використовувати не можна. Через 10–15 хв, дивлячись на свої піктограми, дитина має пригадати якомога більше слів і словосполучень, записати їх у нижній частині клітинки під відповідною піктограмою.

Орієнтовний набір слів

Веселе свято Сумнів
Радість Заздрість
Гнів Сила воля
Хлопчик-боягуз Хвороба
Відчай Успіх
Швидка людина Дружба
Швидкість Сміливий вчинок
Печаль Справедливість
Смачна вечеря Хороший товариш
Теплий вітер Мороз

Головна умова роботи з дитиною — це збереження доброзичливої емоційної атмосфери. Усі вправи виконують в ігровій формі. Якщо дитина прагне, щоб і батьки теж виконували ці завдання,— будьте до цього готові. Дорослим це теж не зашкодить, а дитина почуватиметься значно впевненіше, якщо виконує завдання разом із вами. Хваліть дитину за досягнуті результати. Це стимулюватиме її до подальших занять. Пам’ятайте, що займатися з дитиною двічі-тричі недостатньо. Потрібно набратися терпіння і приділити цим заняттям стільки часу, скільки потрібно дитині для поліпшення її результатів. Головним досягненням ваших занять є формування у дитини інтересу до розвитку самої себе. Якщо дитина із задоволенням розвиватиме свої здібності без вашої допомоги — у такому разі ви досягнете справжнього успіху, що позначиться на всій її подальшій долі.

Категорія: Батьківський лекторій | Додав: Мітіра (04.05.2016)
Переглядів: 798
Всього коментарів: 0
avatar