Головна » Файли » Розробки уроків » Природознавство |
14.12.2016, 19:33 | |||||||||
Мета: - розширити уявлення учнів про використання енергії вітру людиною; формувати вміння встановлювати причинно – наслідкові зв’язки; - розвивати уяву, логічне мислення, пізнавальну активність учнів; -виховувати бажання відповідально ставитися до природи, її багатств; -формувати природознавчу компетентність. Тип уроку: сприймання й усвідомлення нового матеріалу Обладнання: предметні малюнки, презентація «Використання енергії вітру», відеоролік «Вітроелектростанції» Хід уроку I.Організаційний момент 1.Емоційний настрій. -Усі сідайте тихо, діти. Домовляймось -не шуміти, Руку гарно підіймати, І знання мерщій хапати- Щоб не було нам мороки. Всі готові до уроку? Тож гаразд-часу не гаймо. І урок наш починаймо. II. Підсумок фенологічних спостережень Слайд №1 - Яка зараз пора року? Який місяць? - Які зміни відбулися у неживій природі? - Яка температура повітря сьогодні? - Що можна сказати про стан неба? - Чи є сьогодні вітер? Народний календар (повідомлення вчителя.) У цей день15 грудня в давні часи читали замовлення від безсоння. А ще народна прикмета говорить якщо в середині грудня багато снігу, буде багатий урожай трав улітку. Добрі господарі знали: великі сніги розтанувши навесні напоять землю і вона зазеленіє. ІІІ. Повторення вивченого матеріалу 1.Перевірка домашнього завдання -А тепер давайте перевіремо,що ви вивчали на минулому уроці. Інтерактивна вправа «Мікрофон» - Чому Сонце називають найпотужнішим джерелом енергії? (Сонце джерело тепла і світла на Землі. Воно впливає на неживу природу і погоду. Без сонячної енергії не існувало б життя.) - В які інші види енергії перетворюється сонячна енергія? (В електричну, теплову, в енергію світла) - Чому сонячна енергія може стати найважливішим джерелом енергії?( Тому що вона чиста і невичерпна) - Назвіть переваги використання сонячної енергії. Чи є недоліки?(Вона дешева, невичерпна, чиста, не забруднює навколишнє середовище. Недоліки: бувають дні коли сонце ховається за хмари,та вночі воно не світить) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми, мети уроку. 1. Відгадування загадки Слайд №2 Хоч без крил, але літаю, Вербі коси розплітаю. Погойдаю в лісі гілку, Заколишу в квітці бджілку. Якщо добре розлютити, Можу шкоди наробити (Вітер) -Ми продовжуємо вивчати розділ «Енергія в нашому житті» і сьогодні ми поговоримо ще про енергію вітру та навчимося робити вітрячок. Отже, тема нашого уроку « Використання енергії вітру людиною» Слайд №3 2. Асоціативний кущ до слова «ВІТЕР» -Діти, які асоціації виникають у вас при слові ВІТЕР Слайд №4 Ураган Холодний Сильний
Хуртовина ВІТЕР Свіжий
Шторм Морозний Лагідний 3. Технологія “Мозковий штурм” - Давайте з'ясуємо, що ще ми знаємо про вітер: -Що таке вітер? (Направлений рух повітря) -Який буває вітер? (Легкий, помірний, сильний, тихий) -До якого виду енергії відносять вітер? (До енергії руху) ІV Сприймання й усвідомлення нового матеріалу 1.Розповідь про використання енергії вітру людиною. Вітри дмуть на нашій планеті потійно.Це природне явище виникає там де поверхня Землі по-різному нагрівається Сонцем . Слайд №5 Ще з давніх-давен, спостерігаючи за руйнівною силою ураганів, людина замислилася над тим, як можна використати енергію вітру для власних цілей. І ось вже більш ніж як 5 тисяч років людство використовує цю енергію. Спочатку вітер використовували, щоб приводити у рух човни Слайд №6, а вже потім, щоб молоти зерно і підіймати воду. Вітрові двигуни для підйому води і розмелювання зерна почали застосовувати раніше всіх давні єгиптяни . Вітряки з крилами-вітрилами з тканини першими почали споруджувати давні перси. Слайд №7 Пройшло більш як п’ятдесят століть, але вітряні млини майже не змінили свого вигляду. Споконвіку в Україні на них мололи зерно. Слайд №8 На певному етапі розвитку технології почали будувати вітроелектростанції. Їх встановлювали у важкодоступних місцях, куди було незручно передавати струм із звичайних електростанцій, зокрема це приморські та гірські ділянки та степові зони. У 1937 році в Криму була побудована найбільша на той час у світі вітроелектрична станція. Слайд №9 Вітер виявився чудовим джерело дешевої енергії. Слайд №10 Енергія вітру дуже потужна. Її можна отримувати, не забруднюючи навколишнє середовище. Слайд №11 Нині у світі працює понад 30 тисяч вітро-установок. Слайд №12 Україна здатна ефективно використовувати енергію вітру в окремих зонах при середньорічній швидкості вітру понад 4-5 м/с. Слайд №13 Такі швидкості, достатні для будівництва ВЕС мають: Хмельницька і Волинська області, Азово-Чорноморське узбережжя , зони на Кіровоградщині та Дніпропетровщині, вітрові зони в Харківській області, Криму, Карпатах. Але у вітру є істотні недоліки. Слайд №14 Вітер непередбачуваний, бо часто змінює напрямок. Іноді затихає навіть у найбільш вітряних районах земної кулі, а іноді досягає страшної сили. Слайд №15 Бурі, урагани, смерчі, буревії — це дуже сильні вітри, що спричиняють велике лихо — на суші руйнують будівлі, зривають дахи, з корінням виривають дерева, перекидають лінії електропередач. На морі викликають величезні хвилі. Виходячи з цього можна сказати, що вітер — нетрадиційне джерело енергії. Енергія вітру дуже потужна. Її запаси у світі значні тому вона дешева і вона не забруднює навколишнє середовище. Слайд №16 2.Робота з підручником -Давайте з вами відкриємо підручники на сторінці 73 , знайдемо висловлювання з Книги знань про природу і прочитаємо їх. V. Закріплення та осмислення нового матеріалу 1.Робота в зошитах -Діти, а тепер відкрийте свої зошити на сторінці 23.Давайте разом з вами заповнимо таблицю «Енергія вітру». Які переваги цієї енергії: безкоштовна, невичерпна, чиста. А недоліки: затихає, часто змінює напрямок , а іноді має руйнівну силу) Молодці! Фізкультхвилинка Слайд №17 Із-за парт ми піднялись, Всі добряче потяглись, Гарно спинки всі прогнули І про втому геть забули. Вітер віє нам в лице, Захиталось деревце. Вітерець все тихше, тихше, Деревце все вище, вище, Радо гіллячком хитає, Доброго дня нам всім бажає. Сіли всі за парту діти, будем далі тему вчити. 2. Хвилинка – цікавинка Слайд №18 -А зараз послухайте декілька цікавих фактів про вітер. Коли під час бурі вихровий рух повітря піднімає пісок, порох, воду у вигляді лійки чи стовпа — це смерч. Одного разу кухонна шафа була перенесена таким смерчем на декілька сотень метрів, і жодна тарілка в ній навіть не зрушилася з місця. Було й таке, коли кури, що потрапили в епіцентр бурі, залишались живими, але без жодної пір’їнки. а одного разу смерч підняв з пасовища корову, переніс її на 700 метрів і поставив на землю. Всі ці історії виглядають смішно, але вітряна буря — це трагедія Слайд №19 -А ще вітроелектростанції завдають шкоди птахам, якщо розташовані у напрямку масових міграцій і місцях гніздування. 3. Робота в парах Слайд №20 -А зараз невеличке завдання . Для цього вам потрібно об’єднатися в пари Встановіть відповідність між назвою електростанції та її зображенням.
Перевірка на екрані 4. Робота в групах Слайд №21 -Розпізнайте, на яких фотографіях дія вітру для людини і природи є позитивною, а на яких - негативною. Прокоментуйте побачене.(Кожна група коментує один малюнок: 1 група малюнок №1 і т.д.) 5. Дослідницький практикум. Як змусити вітер працювати? Слайд №22 -Діти, давайте і ми спробуємо і змусимо вітер працювати. У вас на партах лежать аркуші паперу і клей. Зараз ми з вами спробуємо зробити маленькі вітрячки. Візьміть в руки квадрати і спробуйте відігнути в них кути через один до центру. А тепер за допомогою клею склеїмо їх всередині і прилаштуємо на держачок. Ось такий чудовий вітрячок ми зробили. Оскільки вітру в нашому класі немає , а ми знаємо вже, що вітер - це рух повітря то давайте створимо його штучно . Яким чином? Так правильно подуємо на нього. Ми добре попрацювали. А зараз давайте зробимо підсумок нашого уроку. VІ. Підсумок уроку Слайд №23 - Чому енергія вітру ніколи не вичерпується? (Вітри дмуть постійно) - В чому переваги отримання електроенергії за допомогою вітра?(Безкоштовна, невичерпна, чиста) VІІ. Домашнє завдання Опрацювати параграф 19. VІІІ. Перегляд відеоролика «Вітроелектростанції» IX. Рефлексія. Самооцінювання «Дерево настрою» Українська народна казка Поділля Слайд №24 Сонце, Вітер і Мороз Ішли Сонце, Мороз і Вітер битим шляхом усі три і зустрічають чоловіка. — Здрастуй! — Здрастуйте! Поздоровкались і пішли, ті собі, а той собі. Пройшли вони кілька гін і роздумались тоді: кому той чоловік сказав «здрастуйте»? Вернулись, нагонять того чоловіка: — Стривай, чогось тебе спитаємо. Той став, жде. Підходять вони: — Кому, чоловіче, ти казав «здрастуйте» чи одному, чи до всіх? — Ні,— каже,— одному я казав. — Котрому ж ти казав? — Оцьому,— каже,— губатому я казав «здрастуйте».— Та й показав на вітра. Обернулись тоді вони та й пішли собі назад. Сонце й каже: — Я його попечу! А Мороз каже: — Я його зморожу! А Вітер каже:— Ти не спечеш, а ти не зморозиш. Бо як ти будеш пекти, а я буду холодний віять, то він і не спечеться. А як ти, Морозе, будеш морозить, то я притихну і він не замерзне. Презентація додається у відповідному розділі
| |||||||||
Категорія: Природознавство | | |||||||||
Переглядів: 7361 | Завантажень: 76 |
Всього коментарів: 0 | |