Головна » Файли » Розробки уроків » Природознавство

Навчальний проект "Розмаїта Африка"
08.12.2017, 18:02
ХІД ПРЕЗЕНТАЦІЇ ПРОЕКТУ
I.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Ось дзвінок нам дав сигнал,
Працювати час настав.
Тож і ми часу не гаймо,
Урок природознавства починаймо.
"Психоформула" (Діти промовляють як настанову)
Люблю я свій розум,
Увагу та пам'ять.
Працює мій мозок.
І вчусь я старанно.
Сприймаю все нове
І мислю логічно.
Учителя слово
Здійсню я практично..
ІІ. ПІДСУМОК ФЕНОЛОГІЧНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ
Який сьогодні день? Місяць?
Чи був вітер, коли ви йшли до школи?
Яким був його напрям?
Якою є температура повітря?
Чи були сьогодні опади?
Які зміни відбулися в житті рослин? Тварин? Чому?
Яких пташок ви зустріли по дорозі до школи?
Які цікаві зміни ви помітили сьогодні?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
Природничий диктант
1. Материк - це
А) Невелика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.
Б) Велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.
В) Ділянка суші, оточена з трьох сторін водою, а з четвертою – сушею.
2. Материків на Землі?
А) Шість.
Б) Чотири.
В) Дуже багато.
3. На якому материку є три теплові пояси?
А) Африка
Б) Євразія
В) Північна Америка
Г) Антарктида
4. Територія України знаходиться на материку
А) Євразія
Б) Австралія
В) Азія
5. Велетенська льодова пустеля - це?
А) Північна Америка
Б) Антарктида
В) Південна Америка (Самоперевірка)
IV. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ
- Діти сьогоднішній урок присвячений одному з найзагадковіших материків нашої планети. А якому саме ви скажете, коли відгадає те загадку.
Чи насправді так, чи може сонце,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк – улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. (Африка)
- Так, дійсно – це Африка. Цей материк настільки нас зачарував своєю різноманітністю та загадковістю, що ми вирішили ще більше його дослідити.
V. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Гра „ Сенкан” (П’ятирядок)
1. Африка
2. Найспекотніший, неповторний.
3. Лежить, перетинається, омивається.
4. Тут знаходиться одне із семи чудес світу.
5. Материк.
VI. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ
1. Звіт групи «Географи» (Всі виступи супроводжуються показом мультимедійної презентації)
Розташування та географічне положення
— Африка — другий за розміром материк на Землі. Африка розташована в Східній півкулі. Материк майже навпіл поділений екватором і розміщений в Північній і Південній півкулях. По обидва боки від екватора простягаються ліси. Висота у них досягає 16 поверхового будинку.
Береги Африки омивають води Атлантичного та Індійського океанів. Територія Африки загалом рівнинна. Гори розташовані на узбережжях морів і океанів. Найвища гора Африки — вулкан Кіліманджаро. Його висота 5895 м над рівнем моря. На південному сході материка розміщений великий острів – Мадагаскар.
 
Назва материка походить від латинської «африкус» — безморозний, той, який не знає холоду. Африка — найспекотніший материк на Землі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси і вкриті травою рівнини. Упродовж року Сонце стоїть високо на небосхилі. Сонячні промені падають на земну поверхню прямовисно, сильно її нагріваючи. На півночі Африки відзначено найвищу температуру влітку — +58 °С.Температура повітря впродовж року становить +25...+30 °С. В Африці немає звичних для нас холодних зим, на більшій її частині розподіл на зиму і літо є умовним.
 
Опади на території Африки розподілені нерівномірно. Найбільше опадів випадає в районі екватора і на узбережжях океанів. Найменше опадів випадає на півночі. Саме там розташована найбільша пустеля Африки — Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті — Ніл. Пісок у Сахарі нагрівається так, що в ньому можна пекти яйця. Верблюди, які мешкають у цій пустелі, можуть обходитися без води більше двох тижнів. Часто саме на верблюдах люди мандрують пустелями.
 
В окремих африканських країнах роками не випадає жодної краплі дощу, а в інших щодня бувають зливи. В Африці сонце завжди над головою і весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня. Більшість жителів Африки ніколи не бачили снігу. Навіть сріблясто-крижані вершини високих гір, що виблискують поблизу екватора, місцеві жителі довго вважали скупченням коштовних металів..
 
Населення Африки. Значна частина населення Африки має темний колір шкіри. На півночі живуть народи зі світлою, смаглявою шкірою. В Африці населення розміщується дуже нерівномірно. Найзаселеніші узбережжя океанів і Середземного моря, долини річок, де розташовані великі міста і промислові підприємства, розвинута торгівля.
 
Основна частина населення мешкає в селах, займається сільським господарством. Основні галузі господарства країни - землеробство, скотарство, заготівля цінних порід деревини. Завдяки великій кількості тепла в Африці вирощують такі культури: каву, какао, фініки, ананаси, банани та ін.
На території Африки розміщено понад 50 держав.
2. Робота з контурними картами
— Діти, у вас на партах є контурні карти. Візьміть їх, знайдіть на карті Африку і позначте її. Давайте поміркуємо, що нагадує вам форма цього материка. (Відповіді дітей).
— А зараз давайте позначимо острів Мадагаскар та гору Кіліманджаро.
3. Слово вчителя
— Уявіть, що ви потрапили до пустелі Сахари. Пекуче сонце обпалює вас. Найбільше в світі вам хочеться пірнути у прохолодну воду або випити ковток холодної води, але кругом лише пісок і каміння. І тут до вас підходить чарівний джин, який пропонує вам вибір – багатства і слави чи воду для втамування спраги. Що ви оберете? (Варіанти відповідей учнів)
— Дійсно, бувають моменти у житті, коли все золото світу не може зрівнятися з одним лише ковтком води. І недарма у жителів Сахари є приказки – «Вода – божий дар», «Вода дорожча за борошно».
4. Виступ групи «Дослідники»
— Ми дослідили водні ресурси Африки і ось про що ми дізналися.
Материк Африка з усіх боків омивається водами Атлантичного та Індійського океанів, а також Середземного моря. Територією Африки протікають такі головні річки: Ніл, Конго, Нігер, Замбезі, Оранжева.
Ніл — найдовша річка у світі. Її довжина становить 6671 км. Більшу частину свого шляху Ніл тече безводною пустелею. Незважаючи на це, річка завжди повноводна, особливо влітку й восени. Після того, як вода спадає, на полях залишається шар родючого мулу. Удобрена ним земля дає щедрі врожаї. Живлення дощове. Впадає в Середземне море. Долина Нілу – одна з найдавніших колисок людства, де зародилося сільське господарство, виникли могутні держави зі своєрідною культурою.
Конго (Заїр) — друга за довжиною річка Африки (4320 км), найповноводніша у Східній півкулі. На своєму довгому шляху Конго приймає численні притоки, які збирають води з північної та південної частин материка. Конго повноводна протягом року.
Третя за величиною річка Африки — Ніґер (у перекладі з латинської мови — «чорна») — бере початок на плоскогір'ї приблизно за 300 км від Атлантичного океану. Але тече не в бік океану, а від нього прямо в «розпечену пащу» Сахари. Води Нігеру мають величезне значення для водопостачання населення Західної Африки.
Серед річок Африки, які належать до басейну індійського океану, найбільшою є Замбезі. У руслі цієї річки утворилися численні пороги та водоспади, серед яких один із найбільш відомих водоспадів світу — Вікторія. Водоспад, що падає в ущелину каньйону могутнім потоком завширшки 1800 м і заввишки 120 м, був відкритий у 1855 р. Д. Лівінґстоном. Саме він дав водоспадові ім'я на честь англійської королеви Вікторії. Мовою місцевого населення водоспад називається Мозі-оа-Тунья, що означає «Дим, який гримить». Вікторія — не найвищий водоспад Африки. Першість належить водоспаду Туґела, заввишки 933 м . Це «чудо природи» надійно «сховане» за нагромадженими скелями та каменями.
Африка може похвалитися і своїми озерами.
Оз. Вікторія –найбільше за площею на материку, схоже на море, друге в світі озеро за площею (68 тис. кв. км), мілке (80 м).
Оз.Танганьїка - найдовше прісне озеро (ширина 60 км, довжина – 650 км). Площа - 32,9 тис. кв. км., глибина 773 м. Температура води +23 ºС.+27º С. Водяться крокодили, птахи, 250 видів риб .
Найдавніше озеро Африки – Чад, лежить на південь від Сахари, в западині. Може скорочувати площу вдвічі, коли посухи. Жодна річка з нього не витікає проте воно прісноводне.
 
Крім водних ресурсів Африка багата на корисні копалини. Тут є великі запаси золота, платини, алмазів, уранових руд, нафти і газу.
 
І наостанок ми бхотіли сказати, що нестача води в Африці приводить до справжнього «водного голоду», від якого страждає населення. Водна проблема є однією з найголовніших. Тут часто можна побачити людей, які продають воду. Тому прісну воду на материку потрібно використовувати дуже раціонально та оберігати від джерел забруднення.
5. Гра «Вірю — не вірю»
Чи вірите ви в те, що?..
• Африка — материк, поділений меридіаном навпіл. (Екватором)
• В Африці сонце весь рік гріє дужче, ніж у нас в Україні у найспекотніші дні липня або серпня.
• Африка — найбільший за площею материк.
• Африка лежить у всіх півкулях.
• На півночі Африку омиває Чорне море.
• По обидва боки від екватора простягаються степи Африки. (Ліси)
6. Виступ групи «Ботаніки»
Рослинний світ
— Різноманітною є природи Африки. Рослини і тварини пристосувалися до умов життя в пустелях, тропічних лісах, безкраїх степах — саванах.Савани вкриті високою, до 4 м, травою. Особливо виділяється висока слонова трава. Серед трав поодинці або групами ростуть невисокі дерева.
 
Типовим деревом саван, або візитною карткою, є баобаб. Баобаб краще пристосувався до тамтешніх умов: його довгі корені глибоко проникають у землю, а незвичайна деревина заповнює товстючий стовбур, який просочується водою, створюючи її запас. Кора баобаба — дивне вогненепроникне пристосування проти пожеж, які нерідко трапляються у сухий сезон.
 
В савані ростуть також мімоза та різноманітні пальми – віяльна, фінікова, пальма дум, невисокі акації із зонтикоподібними кронами та колючі чагарники. Уздовж річкових долин поблизу води смугами ростуть густі ліси, які називають галерейними.
 
Африка – батьківщина цінних культур: буряка, цибулі, капусти, кавуна, які розповсюдилися по всьому світу. Африканські какао, кава, цитрусові, банани, ананаси користуються попитом у багатьох країнах. В африканських лісах росте ягода, яка у 1500 разів солодша за цукор.
7. Виступ групи «Зоологи»
Тваринний світ
Савана, вкрита травою, є чудовою кормовою базою для великої кількості травоїдних копитних тварин. Найбільше серед них антилоп: від карликових до великих канна і гну. Поруч з ними пасуться газелі і африканські дикі коні – смугасті зебри. Темні й світлі смужки на їх тілі допомагають маскуватися, розмиваючи обриси тварини серед високих трав.
 
Довгошиї жирафи об’їдають листя акацій. Жираф – найвища тварина на Землі. Його зріст сягає 5 м. Та не зважаючи на свою висоту, жираф може бігати зі швидкістю 55 км/год, що є чи не єдиним способом порятунку від ворогів. Природа нагородила цю тварину ще й надзвичайно тонким нюхом і слухом та гострим зором, щоб вижити у небезпечному світі саван.
 
Найбільшими ж травоїдними тваринами саван є слони, буйволи, носороги, бегемоти. Африканський слон – найбільша тварина суходолу: його зріст сягає 4 м, а маса – 5 тонн! Могутнього буйвола з грізними майже метровими рогами вважають найлютішою і найнебезпечнішою твариною Африки, якої остерігаються навіть леви.
 
Носорогів в Африці живе два види – білий і чорний. Білий носоріг важить до 2 тонн, а чорний удвічі менший за нього.Носороги знаходяться на межі вимирання через браконьєрське полювання на них. Біля річок і озер водяться бегемоти. На суходолі вони видаються незграбними, проте у воді вільно плавають і легко ходять по дну водойм. У такої великої тварини як бегемот, не має природних ворогів: жодний з хижаків не може зрівнятися з ним силою. Живуть у савані і дикі свині-бородавочники та собакоголові мавпи – павіани і мандрили.
 
На травоїдних тварини полюють численні хижаки, які кочують за їхніми стадами – лев, леопард, гепард, гієна, шакал. Лева називають царем звірів за його силу, вміння успішно полювати і розкішну гриву. Гепард – прудкий, як блискавка. Це найшвидша тварина на Землі. Переслідуючи свою жертву, він може розвивати швидкість до 110 км/год. Цікаво, що гепарди не такі люті, як леви або леопарди, і легко приручаються.
 
В річках і озерах живуть крокодили. Є ящірки, змії, черепахи, хамелеони. Багато різноманітних комах. Особливо цікаві терміти – прибиральники саван: вони поїдають відмерлі рослини. Вони споруджують у вигляді стовпів і веж міцні термітники заввишки до 5 м. Збираючись мільярдними зграями, сарана вщент винищує посіви сільськогосподарських культур.
 
Африканські савани надзвичайно багаті птахами. Тільки в савані живе найбільша з сучасних птахів – африканський страус. Дерева часто бувають суцільно обвішані гніздами Ткачиків багатьох видів, які багатотисячними зграями кочують у пошуках їжі і нерідко повністю знищують урожай проса і пшениці. В чагарниковій савані особливо впадають в очі родичі наших курей – цесарки, численні види горлиць сизоворонок, щурок. На відкритих місцях полюють на ящірок, змій і сарану і птах-секретар, і рогаті ворони, бігають неспокійні шпорцеві чайки, перелітають жайворонки і кам’янки.
 
В повітрі майже завжди можна бачити орла-блазня – великого куцого хижака, що виробляє в польоті несподівані піруети. Там, де колючий чагарник утворює суцільні зарості, відшукують корм сліпучо яскраві птахи – блискучі шпаки. Нарешті, по спинах слонів, носорогів і буйволів лазять, наче повзики, невеликі оливково-бурі пташки з червоним дзьобом. Це буйволячі птиці, або волоклюі, які постійно супроводжують великих звірів, поїдаючи на них кліщів та інших паразитів.
VIІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Робота над загадками
Дуже товсті ноги маю,
Тихо їх переставляю.
Височезний я на зріст,
Біля рота маю хвіст! (Слон)
Величезний цей хижак
На людей наводить жах.
Проживає в річці Ніл
Небезпечний .. (Крокодил)
Він незграбний і товстий,
Завжди він чомусь сумний.
А на лобі в нього ріг,
Ця тварина ... (Носоріг).
Вушка ріжками стирчать,
Довгі ніжки кудись мчать.
Ці тварини –вищі всіх
В Африці всі знають їх! (Жирафи).
І співать не співає, і літать не літає...
Так за що його всі птахом називають? (Страус)
Ці кривляки люблять банани
І розсмішать тебе без обману. (Мавпи)
2. Робота в парах
Заповнити табличку

Материк

Гори

Ріки

Озера

Пустелі

Рослини

Тварини

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Робота в групах.
І група.
До назви материка - Африка знайдіть тільки правильні твердження.
- Омивається двома океанами
- Омивається Північним Льодовитим океаном
- Другий за розміром материк
- Омивається Тихим та Індійським океанами
- Найвіддаленіший материк
- Третій за величиною материк
- Баобаб, фінікова пальма, ліана
- Знаходиться у східній півкулі
- Найменший континент
- Цей материк схожий на трикутник
- Цей материк - «безлюдний континент»
- Знаходиться найглибше озеро світу
- Білий ведмідь, морж, північний олень
- Найбільший за розміром материк
- Зебри, жирафи, слони, антилопи, буйволи
- Найменший материк
- Знаходиться в західній півкулі
- Омивається Тихим океаном
- На узбережжі морів і океанів живуть пінгвіни
- Омивається всіма океанами
- Цей материк розташований у двох півкулях
- Найтепліший континент
- Омивається трьома океанами
ІІ група.
Серед запропонованих ілюстрацій рослин і тварин знайти ті, які пристосувалися до життя в Африці.(Яблуні, персики, баобаб, слон, білий ведмідь, мавпа, крокодил, білочка, мімоза, пальми, лисичка, леопард, зебра, лимони, груші, какао, кава, носороги, мавпи).
ІІІ група.
Скласти розповідь про пустелю Сахара
Найбільша пустеля Африки – ………. Малу частину пустелі вкривають……., усе інше – це…….. та ……… рівнина. У день тут знемагаєш від ……., а вночі тремтиш від ……... Де-не-де у пустелі ростуть окремі трави або колючі ………. Проте …….. добре пристосувалися до життя пустелі. (Змії, ящірки й комахи, чагарники, піски, спеки, кущики, Сахара, кам’яниста та глиниста, холоду)
ІV група.
З’єднати частини прислів’я:
Не вчи трава страждає.
Маленька іскорка мавпу лазити.
Два слони борються може спалить джунглі
4. Цікаві факти про Африку
*Африка - другий за величиною континент на планеті. Тут налічується 54 держави.
*В Африці, найнижча тривалість життя. Жінки живуть в середньому 48 років, чоловіки - 50.
*Африку перетинає екватор і нульовий меридіан. Тому континент можна назвати самим симетричним з усіх існуючих.
*Саме в Африці знаходиться єдине збережене чудо світу - піраміди Хеопса.
*В Африці існує більше 2000 мов, але найпоширенішою є арабська.
*В Алжирі розташовується унікальне озеро. Замість води в ньому справжнє чорнило.
*У пустелі Сахара є унікальне місце, яке називається оком Сахари. Це величезний кратер, з кільцевою структурою і діаметром 50 кілометрів.
*В Африці є власна Венеція. Будинки жителів селища Ганвьє побудовані на воді, а пересуваються вони виключно на човнах.
*Водоспад Ховік і водойм, в який він падає, місцевими племенами вважається священним житлом стародавнього чудовиська, на зразок лохнесского. Йому регулярно приносять в жертву домашніх тварин.
*Деякі африканські племена полюють на бегемотів і використовують їх м'ясо в їжу, навіть не дивлячись на те, що бегемоти мають статус стрімко вимираючого виду.
*У Гані знаходиться велике звалище, на яке звозиться побутова техніка з усього світу.
*У Марокко живуть унікальні кози, які лазять по деревах і харчуються листям і гілками.
*В Африці видобувається половину всього золота, яке продається в світі.
*В озері Малаві, що знаходиться в Африці, живе найбільше різновидів риб. Більше ніж в морі і океані.
*Озеро Чад, за останні 40 років, стало менше, майже на 95%. Раніше воно було третім або четвертим за величиною в світі.
*В Африці живуть племена, які вважаються найвищими в світі, а також племена, які є найменшими в світі.
*В Африці досі погано розвинена система медичного обслуговування та медицини в цілому.
*В Африці живе незвичайний гризун - голий землекоп. Його клітини не старіють, він живе до 70 років і зовсім не відчуває болю від порізів або опіків.
*Дерево Баобаб, яке виростає в Африці, може жити від п'яти до десяти тисяч років. Воно запасає до 120 літрів води, тому не горить у вогні. Стовбур Баобаба, може досягати 25 метрів в обсязі.
*В Африці ростуть дуже цікаві дерева: хлібне, молочне, ковбасне, мильне, свічкове.
*Тільки в Африці росте комахоїдна рослина Гіднора. Його швидше можна назвати грибом - паразитом. Плоди гіднори вживаються в їжу місцевими жителями.
VIII.ПІДСУМОК УРОКУ
Рефлексія.
Гра «Закінчи речення»
На уроці я дізнався (дізналася)...
Найбільше мені сподобалось...
Мені було цікаво...
Урок закінчую з... настроєм.
Вчитель
- На цьому наша подорож Африкою закінчується. Дякую, вам діти за плідну роботу. Я сподіваюся, що тепер ви знаєте про цю чудову та загадкову країну набагато більше ніж до проекту.
Африка – цікавий континент.
Тут пригадаємо момент—
Він був колискою життя
І дав людині майбуття.
У Єгипті, ми всі знаєм,
Перше чудо світу зустрічаєм.
Це одвічні піраміди,
Історії славнії сліди.
Природа континенту є контрастна,
Людина у діяльності над ним не власна.
Є зона зливових дощів,
Гірських країн й пустель масив.
Хоч материк і є спекотний,
Тече тут Ніл величний, повноводний.
Сам Лівінгстон тут мандрував
І Африку для нас вивчав.
 
Література та інтернет-ресурси:
Розробки конспектів уроків з навчального предмета «Природознавство» для 4 класу / за заг. ред. О.В.Стребної. – Херсон: КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти». – 2016. – с. 328.
https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%84%D1%80%D0%B8%D0%BA%D0%B0
http://tyriatka.com.ua/index.php?option=com_content&view=article&id=331:vody-sukhodolu-afryky&catid=62&Itemid=290
http://ukrmap.su/uk-g7/809.html
http://zoolife.rv.ua/tvaryny/tvarynnyj-svit-afrykanskyh-savan/
 
Категорія: Природознавство | Додав: Мітіра
Переглядів: 6237 | Завантажень: 59 | Коментарі: 1
Всього коментарів: 1
avatar
1 anatolevnazoa008 • 22:41, 02.02.2021
спасибо!
avatar