Головна » Файли » Розробки уроків » Природознавство

Як людина використовує властивості води
17.09.2016, 09:59

Мета: узагальнити та систематизувати знання дітей про воду удосконалювати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки у природі на основі власних спостережень; формувати уявлення учнів про цінність та значення води у житті людини, дати поняття про те, кому потрібна вода;навчати бачити суперечливі властивості предметів;залучати учнів до пошуку цікавих думок; учити знаходити відповіді на проблеми і запитання;розвивати логічне мислення, мовлення, спостережливість;виховувати інтерес до вивчення природи рідного краю, любов до рідної природи, прагнення берегти природу, зокрема воду;стимулювати творчу уяву учнів.

Хід уроку

I. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної діяльності

Послухайте загадку і спробуйте здогадатися про що в ній йдеться?

Слайд №3

Люди!

Я вам потрібна,

Мій стан – рідка, легка, як подих, і тверда.

Чуда- краплинка срібна,

Хто не впізнав мене?

Знайомтесь! Я –…  ВОДА!

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми будемо говорити про те як же людина використовує властивості води

IV. Робота над темою уроку

1.Вступне слово вчителя

Усі ми звикли дивитися на воду як на звичайну річ. Але воду називають найбільшим дивом світу. Тому ми не можемо не говорити про неї. Ось подивіться на карту світу. Скільки на ній синього і блакитного кольору! А якщо швидко покрутити глобус, то він увесь здається блакитним. Нашу Землю так і називають — голуба планета. Подивіться на фотографи нашої Землі, зроблені з космосу. Слайд №4 Вона голуба. Що ж це за сині кольори, і чому у Землі блакитний колір? Якщо всю Землю умовно поділити на чотири частини, то три з них — вода: океани, моря, озера і річки. Але вода на Землі є не тільки у водоймах. Усі ми бачили джерела, які б’ють із землі. Звідки тут береться вода? Адже вода тече багато років, та джерела не висихають, не зникають. Так, води надходять із-під землі. Під землею також є вода. Колодязі і криниці — це отвори для добування підземної води. Вода є і в повітрі, у земній атмосфері. Наведемо зразки атмосферної вологи: дощ, хмари, туман. Ніжно-голубий колір нашого неба зумовлений саме тим, що атмосфера насичена краплинами води. Ось як багато води на Землі! Отже, вода міститься у водоймах, суші та повітрі.

2.  «Де живе вода в природі»

-Давайте з вами пригадаємо де живе вода в природі

( Слайди №5-8)

3.  «Яку роботу виконує вода в природі»

( Слайди №10-16)

-Діти, як вигадаєте чи все ви знаєте про воду? А зараз ми перевіримо

4. «Мокра» вікторина слайд №15

• Лежав, лежав, та й у річку побіг. (Сніг)

• На вогні не горить, у воді не тоне. (Крига)

• Удень вікно розбите, вночі вставлене. (Ополонка)

• Коли воду можна носити в решеті? (Узимку)

• Уночі тріщить, а вдень плющить. (Навесні)

• Що біжить без повода? (Вода)

• Без ніг, а біжить, без рук, а рукава має. (Річка)

• Де є річка без води? (На карті)

• Посеред села стоїть бочка вина. (Ставок)

• Ждуть, ждуть, а як покажусь, ховатись почнуть. (Дощ)

• Яке каміння на дні моря? (Мокре)

• Якого каміння в морі не буває? (Сухого)

• Посеред поля срібні зерна лежать. (Роса)

• Де вода стоїть стовпом? (У склянці, у пляшці)

• Яким стане білий камінь, якщо його вкинути у Чорне море? (Мокрим)

(За кожну правильну відповідь учні отримують краплинку води. На протязі всього уроку такі краплинки учні отримують за доречні і влучні доповнення, за доповіді, за правильні відповіді, за активну роботу.)

5.Слово вчителя

-Ну що ж молодці! Діти, ми з вами дізналися яке позитивне значення води в житті нашої планети. Але вода буває і іншою. (Слайди №18-20)

Фізкультхвилинка

— Подивиться на свої руки. Вони багато вміють: наприклад, можуть показати метеликів, які літають; струмочок, який весело спускається з пагорбу; квітку. Ми можемо ловити крапельки дощу у долоньки. Наші руки можуть навіть розповісти казку без слів.

Послідовність рухів:

1. Визирнуло сонце (підняти руки вгору й подивитися на них).

2. Слідом за ним з’явилась хмара («намалювати» її коловими рухами

рук знизу вгору).

3. З хмари закрапали крапельки (зобразити їх по черзі кожною

рукою).

4. Крапельок було так багато, що на землі утворились калюжі (зробити

напівколо спочатку лівою, потім правою рукою).

5. Полили крапельки землю, і на ній почали рости квіти (проводять

по черзі кожною рукою знизу вгору, показати, як виросте одна квітка, потім — інша).

6. Дивляться наші квіти на сонце (руки підняти вгору. Погляд дітей спрямований на підняті вгору руки; долоньки складені разом і розчепірені — пальці спрямовані в різні сторони).

7. Прилетіли до квіток метелики (покласти схрещені кісті рук одна на другу й легко махати долоньками, нібито крилами).

8. З-за хмарки визирнуло сонечко (повторити рухи 1).

9. Сонечко освітило всю Землю (діти малюють по черзі кожною рукою кола).

10. Наша допитлива крапелька відстала від решти крапельок дощу

і потрапила у струмочок (по черзі вільною кістю кожною рукою

показують струмочок «змійкою» згори вниз).

11. Влився струмок у річку, річка потекла у море. А разом із ними

і крапелька (кожною рукою по черзі відображають хвилі: рухи

перед собою зліва направо).

12. Визирнуло сонечко з-за хмарки, простягнуло промінці — долоньки до крапельки (діти тягнуть угору долоньки).

13. Перетворилася наша крапелька на пару (діти по черзі піднімають перегорнуті долоньки вгору).

14. Повернулася крапелька-мандрівниця до мами-хмарки (рухи руками знизу вгору, які показують підйом крапельки).

Ось і завершилася мандрівка крапельки, а з нею — й наша незвичайна казка.

6.Цікавинки про воду   Слайди №22-27

7. Скільки є прісної води на Землі?   Слайд №28

8. Екологічна гра «Комплімент воді»

А зараз ми поп’ємо водички Із поетичної скарбнички!

— Доберіть, будь ласка, влучні слова для уславлення краси та значущості води.

• Розляглася земля неозора, а найкраща вода… (прозора).

• На землі калинове намисто, а найкраща вода… (чиста)

• Тут діброва шумить невмируща, а найкраща вода… (цілюща).

• Ось і день проминув. Ніч коротка, а найкраща вода… (солодка).

Памятка «Бережи воду!» з невеликими цікавими відомостями.

• Приймаючи душ протягом 5 хв, ми витрачаємо близько 100 л во-

ди, якої б вистачило для поливання 12 дерев;

• наповнюючи ванну лише до половини, ми витрачаємо ще стільки

ж для обмивання, а цієї води вистачило б, щоб напоїти 50 осіб;

• із відкритого крану, який ми випадково забули закрити, вилива-

ється близько 1000 л води за годину, якої б вистачило, щоб ута-

мувати спрагу 20 слонів.

9 .Абетка народної мудрості  Слайд№29-31

А) Розповідь про культ води у різних народів.

— Культ води існував не тільки у греків. Більшість стародавніх

прикмет і обрядів пов’язані з водою. У слов’ян — хрещення після

народження, звичай купатися в Чистий четвер, ворожіння водою

на Трійцю, купання в ополонці на Богоявлення. На Великодній по-

неділок хлопці обливали дівчат водою, на Пасху шкарлупу від кра-

шанок збирали і кидали у воду, на Івана Купала у воду кидали вінки, щоб вона розказала дівочу долю.

У XX столітті з’явились нові прикмети:

• зустріч із жінкою, яка несе відра, повні води,— успіх і щастя,

і, навпаки, порожні відра,— сподівайся невдачі;

• дощ напередодні весілля — довге життя в любові та злагоді;

• сніг узимку — затори на дорогах...

Б) Робота над прислів’ями «Народ скаже— як зав’яже».

— Діти, які ви знаєте прислів’я про воду?

• Яка криниця, такий і господар.

• Скільки криниць на землі, стільки зірок на небозводі.

• Упаде небесниця, знайте: замулилося джерело.

• Не плюй у криницю — прийдеться напитися.

• Не їж над колодязем, бо жаби заведуться.

• Заглядати в колодязь — затягне водяна баба.

• Чепуритися над водою — обсяде на щоках віспа.

• Перейде жінка з повними відрами води — на щастя.

10 .Перегляд відеофільму «Вода»

ІІІ. Підсумок уроку

-Діти, про воду, її властивості та її значення  можно говорити безкінечно і ми з вами ще нераз буде вертатися до цієї теми, але зараз, нажаль, наш урок підходе до завершення. Чим же є для нас вода? Так, ми зрозуміли що ВОДА-ЦЕ НАЙЦІННІШЕ БАГАТСТВО НА ЗЕМЛІ. БЕРЕЖІТЬ ВОДУ!

-Що нового та цікавого про воду ви дізналися на нашому уроці?

-Що найбільше сподобалося? запам’яталося?

Ото ж пам’ятайте

Вода — це дощик в полонині,

Вода — густий туман в долині,

Вода — у спеку прохолода,

Вода для саду, для городу,

Вода для їжі, для пиття,

Вода для всього — це життя!

 

(Презентація додається у відповідному розділі)

 

Категорія: Природознавство | Додав: Мітіра
Переглядів: 1902 | Завантажень: 15
Всього коментарів: 0
avatar