Головна » Файли » Розробки уроків » Природознавство

Дерева,кущі,трав'янисті рослини
20.11.2014, 16:02

Тема уроку. Дерева,кущі,трави.

Мета уроку:  формувати в учнів поняття  «дерева», «кущі», «трав’янисті рослини», вчити їх порівнювати, розрізняти за певними ознаками; розвивати мислення учнів, увагу,критичне мислення, вміння працювати з різними джерелами інформації; виховувати зацікавленість до оточуючого світу;

Тип уроку: комбінований

Обладнання: демонстраційний матеріал:таблиці,ілюстрації,мультимедійний проектор.

Хід уроку

I.Організаційний момент

1.Емоційний настрій.

-Усі сідайте тихо,діти.

Домовляймось -не шуміти,

Руку гарно підіймати,

І знання мерщій хапати-

Щоб не було нам мороки.

Всі готові до уроку?

Тож гаразд.Часу не гаймо.

І урок наш починаймо.

II.Підсумок фенологічних спостережень

1.Гра “Телепрограма “Прогноз погоди”

-Діти,хто у нас сьогодні ведучий телебачення на каналі прогноз погоди?

-Будь ласка,Настя виходь до дошки. Ми всі уважно слухаємо твоє повідомлення…

(Повідомлення: сьогодні- 11 грудня, в східній частині України в Харківській області,селищі Великий Бурлук  температура повітря -…,стан неба-…,-…,вітер-…,опади-…).

-Дякуємо наша телеведуча за повідомлення ,можеш зайняти своє  місце.

2.Народний календар(повідомлення вчителя.)

- Діти ,в народі говорять ,якщо до цього дня сніг не впав - зима буде тепла, а як з'явився - довгою і холодною.Подивіться у вікно,що ви бачите?Чи випав сніг? Отже,якою буде зима?

-Діти,а які зміни відбулися з рослинним світом?(Пожовтіло і опало листя,посохла трава,зів’яли квіти)

ІІ. Повторення вивченого матеріалу

1.Фронтальне опитування

Технологія “Мозковий штурм”

-  Давайте з вами пригадаємо, до якої природи відносяться рослини?(До живої) Правильно! Доведіть .(Ростуть,дихають,живляться,розмножуються ,відмирають).Молодці!

-Що потрібно для розвитку рослини?(Світло,тепло,вода,повітря,поживні речовини)

- З чого складаються рослини?Хто зможе показати на таблиці? (Показати на таблиці органи рослин: корінь,стебло,листок,квітка,плоди з насінням) Молодець!

--Молодці !Ви все добре запам’ятали.Всі ці знання нам обов’язково ще знадобляться в нашій подальшій роботі.Адже

IІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. повідомлення теми і мети  уроку

-Сьогодні на уроці

 Ми з вами разом

 Вирушемо в чарівну країну.

Всі перешкоди подолаємо,

Багато нового й цікавого узнаємо.

1.Створення проблемної ситуації

- А що це за країна, ви здогадалися? Ні? Ось і перша перешкода. Подолати
її, тобто відгадати назву чарівної країни, вам допоможе  гра “Шифрувальник”(Слайд№1).

Подивіться  уважно на екран. Над кожною літерою знаходиться цифра-треба розмістити  літери так,щоб цифри,які стоять над ними стали в порядку зростання,тобто від самої меншої до самої більшої. Хто вже зумів прочитати зашифроване речення?Молодець! (Слайд№2)

-А як ви гадаєте чому так говорять?(Відповіді дітей)

-Ми вислухали різні думки,а тепер послухайте мене.

-Легені-це орган, за допомогою якого ми дихаємо,тобто вдихаємо і видихаємо повітря. А повітря, яке необхідне нам для цього дають рослини. Значить-рослини є легенями Землі.

-Діти ,першу перешкоду ми разом подолали. Отже  чарівна країна ,яка гостинно відкриває перед нами свої двері-це  країна Рослин (Слайд №3)

 -Сьогодні на уроці ми познайомимося з розмаїттям рослин,навчимося їх порівнювати та розрізняти за певними ознаками. Тема нашого сьогоднішнього уроку:”Дерева,кущі,трав’янисті  рослини”.

ІV. Робота над темою уроку

1. Дидактична гра "Впізнай рослину".

Мета: вчити учнів розпізнавати рослину за характерними ознаками.

Хід гри

-Діти, ближче познайомитисяз розмаїттям рослин нам допоможе гра”Відгадай загадку”. Пограємо? 

Загадки

Стоїть дівка серед поля,

В чорні цятки біла льоля.

Довгі коси розпустила, їх заплести їй не сила. (Береза)      (Слайд№4)

За хатиною в садочку

у зеленому віночку,

У червоному намисті

Дівчинонька чепуриться.

І збігаються всі діти,

Щоб на неї поглядіти.

За намисто кожен – смик,

Та й укине на язик.(Калина) (Слайд№5)

-Діти,а чи знаєте ви,що калина це символ України? Молодці!

-Наступна загадка.                                                           

Стебельце — шорстка драбинка,

У серединці - чорна вуглинка,

Пелюстки блискучі, як лак,

Це квітує червоний ... .(Мак) (Слайд№6)

Виростає шкода
На кінці города,
Хто до неї доторкнеться,
Як ужалений
Сахнеться.(Кропива) (Сл.№7)

 Сонце луг поцілувало

Все довкола жовтим стало.

Дуже сонечко пригріло

Жовта фарба побіліла.

Літній вітерець повіяв

 Білий килимок розвіяв. (Кульбаба)  (Слайд№8)

На "я" починається, На "я" кінчається. У саду росте, на ній плоди є.(Яблуня) (Слайд№9)

Лист різний із оксамита

Соком ягідка налита

А для хворої дитини

Кращі ліки – чай з …. ( малини) (Слайд№10)

Відгадайте дітвора, 
Що це за красуня, 
Вся зелена, мов трава 
Вкрита голками уся.(Ялинка) (Слайд №11)

 -Діти, яким одним словом назвати всі ці слова- відгадки. (Рослини)

Скажіть,рослини – це жива чи нежива природа?(Жива)Правильно!

Фізкультхвилинка

-Дітки,я бачу ,що ви вже трішки стомилися.Давайте з вами відпочинемо.Виходьте всі з-за парт,становтесь в рядочки.Давайте собі   уявимо,що ми з вами молоденькі деревця.

Ми - берізки і кленці. В нас тоненькі стовбурці.(Піднімаємо руки в різні сторони,вверх,вперед,опускаємо вниз).  Ми в стрункі стаєм рядки, виправляєм гілочки.Ледь зіп'ялись з корінців, дістаємо промінців.(Руки вгору ,потягуємося і шевелимо пальчиками). Ми стискаєм їх вогонь в зелені своїх долонь(Руки вгору і в замок). Хилять свіжі вітерці вліво-вправо стовбурці. Ще й верхівки кожен ряд нахиля вперед-назад.(Нахили в різні боки,вперед і назад).

2.Повідомлення вчителя

  • Діти,сідайте всі за парти і продовжимо наш урок. Завдяки загадкам ми з вами зрозуміли ,що рослини бувають різні і зустрічаються вони  на Землі  всюди. В народі є такий вислів: «Рослини – зелений одяг Землі» Це поля (слайд№ 12,13)
  •  ліси (слайд№14)            луки(слайд№15,16
  •    І ростуть там різні рослини
  • Подивіться на екран(слайд№17)

      Чи однакові всі ці рослини?(ні) А чим вони відрізняються одна від одної?(Розміром,своєю формою,квітами,кольором,стовбуром і т.д.)

      Дійсно, рослини, які ви бачите на малюнку різні і належать до різних груп.(Слайд№18)

 -Ось ви бачите рослину у якої одне тверде, дерев’янисте стебло- стовбур.   Що  це  за рослина? Правильно-це дерево.

  • Які дерева ви знаєте? (Відповіді дітей). Молодці!(Слайд №19)
  • -Діти, а в цієї рослини одне стебло? (Ні) А як називається ця рослина?(Кущ) Правильно!
  • -Якщо рослина має декілька твердих, дерев’яних, але більш тонких, ніж у дерева стовбурців – це кущ
  • -    У куща гілочки починаються одразу від землі.
  • -Які кущі ви знаєте?(Відповіді дітей)
  • (Слайд№20)
  • -Дивлюсь на цю красуню. Це що за рослина?(Ромашка)
  • -Це дерево? Це кущ?А що ж це за рослина?Правильно!

- Ромашку, діти, ми відносимо до трав’янистих рослин(це квіти і трави). Трав’янисті рослини мають м’яке стебло з листочками та квітами. Діти до речі ромашка-це лікарська рослина і вона допомагає при багатьох захворюваннях.

(Слайд№ 21)

    -Таким чином, діти всі рослини діляться на три групи. Давайте їх ще раз назвемо всі разом (показую на екрані) : дерева,кущі,трави.

    - Яку ж особливість  мають рослини з групи –дерева?

     (Дерева мають одне міцне, велике, дерев’янисте стебло – стовбур.)Молодці!

     -Чим відрізняються від них рослини з групи-кущі?

(У кущі від кореня росте кілька стебел. Вони теж міцні, дерев’янисті, але тонші )

        -Діти ,а яке ж стебло у трав’янистих рослин?

(У трав’янистих рослин стебло м’яке соковите)

V.Первинне сприйняття та усвідомлення

1.Робота з підручником(ст..61)

-Діти ,ви добре попрацювали ,а зараз ми перевіримо як ви засвоїли те про що ми говорили і допоможе нам в цьому гра “Що зайве?”Відкрийте,свої підручники на сторінці 61.Подивіться уважно на малюнки першого рядочка і назвіть рослини,які на них зображені.Яка рослина зайва?Чому?(Бо тюльпан –це квітка,а всі останні - це дерева).(Так само-другий рядок і третій) Молодці! Добре справилися з цією перешкодою.Наступне завдання.

2. Дидактична гра ”Що це?”

-У кожного з вас на парті знаходиться малюнок на якому зображена якась рослина.Роздивіться  уважно ці рослини ,і подумайте до якої групи  вони належать .Роздивились?Підніміть будь ласка вгору малюночки із зображенням дерева.Молодці! (Якщо хтось з дітей показав  неправильно-запитую, а чому він так вирішив.Давай пригадаємо чим відрізняється дерево від інших росли?Так з усима групами ) А тепер підніміть вгору малюнки з зображенням кущів.Молодці!А тепер підніміть малюнки з зображенням трав’янистих рослин.Моло дці ! Добре справились з цим завданням.

-Продовжуємо нашу роботу,а для цього звернемося до нашого вірного помічника-зошита.Відкриємо його на сторіночці 23

3.Робота в зошитах

А).Колективне виконання першого завдання на ст.23

 (Поставити стрілочки від назви до зображення)

Б).Самостійна робота.

-Діти, а чи  ви вмієте самостійно працювати?(Да) Зараз ми це перевіримо. Подивіться на ці малюночки . Вам треба буде домалювати зображення дерева та куща. Завдання всі зрозуміли? Перед вами лежать олівці- можете починати. Закінчили?Перш ніж ми перевіримо,скажіть,що ж головне у рослини?(Стебло).Яка ж рослина зображена на першому малюнку? Дерево. Скільки стебел ви домалювали?(Одне) Підніміть руку-хто намалював одне. Молодці!А на другому малюнку у нас що зображено? Кущ .Скільки стебел домалювали?Декілька. Підніміть руку хто впорався і з цим завданням.(Хто намалював не так пізніше обов’язково виправте) Молодці!

VI. Закріплення і осмислення знань.

1. Гра « Дерева, кущі, трави»

-Діти ,а зараз ми з вами перевіримо чи всі добре запам’ятали на які ж групи поділяються всі рослини.Всі піднялися і стали біля парт.Зараз я читатиму назви рослин,а ви будете уважно слухати : коли я  називатиму дерево,вам потрібно руки  піднімати вгору, коли кущ – розводити руки в різні боки, а коли трав’янису рослину потрібно присісти.Готові? Темп може бути різний (Клен,пролісок,яблуня,шипшина,дуб,аґрус,смородина,мак,тюльпан,тополя,волошка,каштан ,щавель,бузок,чорнобривці).Молодці!Сідайте на свої місця.Отже тепер ви добре знаєте на які  групи поділяються всі  рослини.

3. Робота над оповіданням М. Скрєбцової “Як кущі з деревами посварились”

-Діти,а зараз я вам прочитаю оповідання ,яке називається “Як дерева з кущами посварилися”,автор цього оповідання  Марина Скрєбцова.

Слухайте уважно,щоб потім змогли відповісти на деякі запитання.

Одного разу в лісі різні низькорослі дерева і кущі – горобина, черемха, бузина, ліщина і інші молодші дерева – розбурчались:

- Набридло нам в тіні жити!(Слайд№1)

 Ми чахнемо без світла, сонячне проміння нас зовсім забуло через вас, велетнів. Все тільки вам: і небо, і сонце,і дощик. Ви всі верхні поверхи зайняли.(Слайд№2) . Дерева, коли почули такі слова від своїх менших братів, дуже засмутились: - Брати, хіба наша в тому вина, що ми вищі зростом і що в нас міцніші гілки?(Слайд№3).Звичайно, сонечко нам першим дістається, але хіба ми не захищаємо вас могутніми стовбурами і гілками від вітру та від снігу важкого? Для вас ми міцніємо і для всіх, хто ще нижче від вас: для трави і квітів, грибів і ягід.(Слайд№4). Кущі не заспокоїлись:- Не потрібен нам ваш захист. Вже краще хай нас буревій зламає, ніжвічно в тіні жити. Дерева нічого не відповіли тільки сумно гілками струсили і засумували. В цей час по небу пролетіла пухнаста хмаринка(Слайд№5)

- Побачила вона сумне дерево і крикнула: Я від великої сірої хмарини пливу, вість про буревій несу, щоб готувалися всі. Скоро все на свої місця стане. Кущі вам дякувати будуть. Ви не ображайтеся на них, дурненьких. Їх зрозуміти можна: хто сонечко не любить! Через деякий час вітер повіяв такий страшний і поривчастий, що відразу декілька товстих гілок зламав на деревах.(Слайд№6)

Кущі замовкли, захвилювались, до теплих стовбурів своїх старших братів пригорнулись. А ті їх гілками обняли, як ніби нічого не трапилось між ними.   Буревій був страшний…  Коли він закінчився, стомлені дерева гілки опустили, в себе прийти не можуть.(Слайд№7)

 Кущам соромно стало: - Простіть нас, брати. Без вас ми б пропали. Вас буревій тріпав, а нам так надійно було за вашими стовбурами та кронами. Та і не темно у нас тут зовсім. (Слайд№8)

 Це вже ми так з шкідливості… Ми землю гілочками і листочками своїми, як і раніше притіняти будемо, щоб ви сильнішими ставали.(Слайд №9)

. А восени ми землю листочками тими, що обпали укриємо: кореням вашим і всім тим, хто нижче росте, хороша підкормка буде і ковдра. (Слайд№10)

Ми тепер свій поверх в лісі ні на який інший не проміняємо. Ми зрозуміли, що свій поверх – завжди найкращий і найзручніший. (Слайд№11)

 Дерева, коли почули ці слова, затрясли гілочками, ніби дрібний дощик пройшов. Кущі вмились і заблищали листочками. З тих пір кущі на дерева більше не ображались.

- Чим незадоволені були кущі? (Тим,що дерева закривають собою сонячне світло.Все їм дістається першим і сонце,і дощик,і небо.)

- Як повели себе дерева?(Захистили кущі від буревію)

- Яка користь від опалого листя?(Підкормка для дерев і ковдравсим хто живе нижче).

VI Підсумок уроку

Отже,давайте підведемо підсумок нашого уроку

Рефлексія

Я починаю речення,а ви його закінчуєте

-Сьогодні на уроці ми говорили про…

-Тепер я знаю,що всі рослини поділяються на …

-Для мене найбільш цікаво було…

На цьому наш урок закінчується,діти,але країна рослин не зачиняє перед нами свої двері .Вона чекає нас до себе в гості на наступному уроці.(Слайд№12)

Час  урок уже кінчати,

Треба йти відпочивати.

То ж тепер часу не гайте,на перерву вирушайте.

Категорія: Природознавство | Додав: Мітіра
Переглядів: 4016 | Завантажень: 11
Всього коментарів: 0
avatar