Головна » Файли » Розробки уроків » Письмо

Урок української мови у 2 класі
01.12.2015, 22:32

Тема.Поняття про речення. Основні ознаки речення.

Мета.Формувати поняття речення як одиниці мовлення, що виражає

закінчену думку; розвивати вміння розрізняти на слух

завершене і незавершене речення;удосконалювати навички інтонування речень;

розвивати увагу, інтонаційну виразність;виховувати бережливе ставлення  до птахів узимку.

Обладнання.Мультимедійна дошка з відеопризентацією,малюнки

принцеси Мовоньки та веселуна Суржика,картки для групової роботи.

Хід уроку

I.Організація класу до уроку.

Пролунав уже дзвінок, 
Починається урок.
 
Наш девіз:

«Думати - швидко,

 відповідати - чітко,

працювати-дружно,

запам’ятовувати - назавжди!»

 -А зараз закрийте всі  очі і про себе  скажіть: «Я все можу,у мене все вийде».

Відкрийте очі. Я бажаю вам успіху!

Гра’’Мікрофон’’

-Діти, яким би ви хотіли бачити 

сьогоднішній урок?(Цікавим,веселим,складним,легким,повчальним,добрим і т. д.)

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку

—Діти,ми з вами розпочинаємо  вивчати дуже цікаву тему Речення.Але ця

тема для нас не нова. Адже дещо про речення ми вже знаємо з попередніх у

років та з 1 класу. Отож сьогодні ми згадаємо все, що вчили про речення в 1

 класі, навчимось складати речення і правильно записувати їх та дізнаємося

про основну ознаку речення. А допомагати нам опановувати нові знання 

будуть : чарівна принцеса Мовонька та її незмінний помічник веселун  Суржик.

III.Актуалізація опорних знань. 
1.Повторення. 

—Принцеса Мовонька хоче перевірити що ж ви вже знаєте про речення і

пропонує нам  зіграти в гру. Гра називається «Знавець мови». На кожне з

апитання потрібно дати  правильну відповідь .Готові?

—  З чого складається текст? (З речень.)

—  Як відокремлюються речення в усному мовленні? (Паузою)

— А в писемному? (Розділовими знаками.)

—  З чого складається речення? (Зі слів.)

—  Як пишуться слова в реченні? (Окремо)

—  З якої букви пишеться перше слово в реченні?

—  Що ставимо в кінці речення?

-Всі ви молодці! Були активними, добре відповідали.Але я впевнена ,що на

наступний урок всі ви докладете максимум зусиль для того,щоб буди  ще кращими.

-Діти, наші друзі принцеса Мовонька  та веселун  Суржик прислали вам

коротеньке відеозвернення. Давайте послухаємо його. Увага на екран.

(Слайд №1).

-Ну що ж молодці і з цим завданням ви впоралися

IV.Вивчення нового матеріалу.

  1. Інтонування речень (с. 88, вправа222)

—Принцеса Мовонька дуже  сувора.Тому для того,щоб  ми з вами могли

і надалі опановувати нові знання нам  потрібно показати,що ми вміємо

виразно читати.

-Отож давайте відкриємо підручники на сторінці 88, знайдемо вправу 222 і

спробуємо виразно прочитати текст інтонаційно завершуючи кожне речення.

(Діти читають)

—Поділіть текст на абзаци.

—  Скільки абзаців у цьому тексті?

—  Про що розповідається в першому абзаці?

—  Скільки в ньому речень?

—  Скільки речень в другому абзаці?

—  Прочитайте перше речення.Про що в ньому говориться (Нас навчають вчителі).

— Хто такий учитель?

Учитель — той, хто вчить, викладає навчальний предмет у школі.Як

ще по іншому можемо сказати (педагог,викладач)

— Сьогодні ми з вами познайомимося ще з одним  словниковим

словом учитель.

2.Хвилинка каліграфії

—Відкриваємо свої зошити

Зошит свій я відкриваю, навскоси його кладу. 
Ручку я ось так тримаю, сяду рівно, не зігнусь,
До роботи я берусь
.(Слайд №2)

— Записуємо число, класна робота.

— Діти,увага! Хвилинка каліграфії. Багато хто з вас робить помилки при з’єднанні букв.

Отож увага на дошку.Перше з’єднання букв на яке слід звернути увагу –

це  безвідривне  з’єднання уч (прописала, діти в повітрі потім в зошит),

друге з’єднання теж безвідривне - чи, наступне з’єднання те- як і

попереднє- безвідривне, зверніть особливу увагу на  з’єднання-ель.

А тепер увага: записую все слово - учитель, використовуючи всі

повторені нами випадки правильного з’єднання.

-Діти,а скільки в цьому слові букв,скільки звуків,складів (поділимо на склади)?

Поставимо наголос (запитальна  інтонація,на другий склад) і підкреслимо

букву и що пишеться у цьому слові.

Запам’ятайте  написання  цього слова.(Слайд №3)

— Давайте складемо з цим словом речення. (Діти складають)

3.Створення проблемної ситуації

— Діти, чарівна принцеса Мовонька живе в країні де вічне літо ,але вона

знає ,що зараз у нас зима і тому  наступне її завдання має назву ’’Допомога

пернатим друзям’’.

Увага на екран (На екрані записані речення) (Слайд №5)                                                                                                                                  Узимку школярі виготовили 

Узимку школярі виготовили годівничку для птахів.

— Ви бачите групи слів. Прочитайте першу групу,другу.

— Як ви гадаєте де тут речення?

— Діти, а скажіть, яка з цих груп виражає закінчену думку, а яка — ні? Отже,

давайте з вами зробимо висновок.Що ж таке речення?

Група слів, що виражає закінчену думку, називається реченням.

Запис речення в зошит.

- Послухайте віршик про речення:

Кілька слів, одне чи два -

І думка утворилася.

Це не просто вже слова -

З них речення зробилося!

4. Ознайомлення з правилом с. 88

—А тепер давайте перевіримо чи правильно ми  зрозуміли що таке речення.

Знайшли в підручнику правило і  прочитали його.

5.  Бесіда про допомогу пташкам узимку(Слайд №6)

—  Яких птахів можна побачити взимку в нашому селищі?

—  Як ви гадаєте, чи легко пережити пташкам морози взимку?

—  Як діти і дорослі можуть допомогти пернатим друзям?

Фізкультхвилинка

—Діти, давайте пригадаємо якими ми були рік назад маленькими

сором’язливими першокласниками  і всі  разом станцюємо наш веселий танок .

Вийшли всі із-за парт,взяли в руки книжки і приготувалися до фізхвилинки.

(Слайд №4)

V . Закріплення вивченого матеріалу

1.Робота в групах

—Ну що ж, пташкам ми з вами допомогли. Принцеса Мовонька  дуже задоволена

і ось її наступне завдання ’’Гра розсипаночка’’.

—Складіть речення із розсипаних слів і запишіть (на карточках розсипані слова

і приклеєний аркуш паперу в косу лінію,на який  діти записують речення). Яка г

рупа виконала завдання першою беруться за руки і піднімають їх у гору.

ліс,  зима, у, прийшла    У ліс прийшла зима.

одягли, вбрання, дерева, біле     Дерева одягли біле вбрання.

спить, у, борсук, норі   Спить у норі барсук.

співу, не, пташок, чути  Не чути співу пташок.

сонце,не,світить,та,гріє  Сонце світить та не гріє.

(З якої букви написали перше слово в реченні , що  поставили в кінці.)

—Молодці! І з цим завданням ви впорались добре.

Фізкультхвилинка

(Слайд №7)

2.Самостійна робота’’ГраПлутанина’’

—Так добре, що вірний помічник нашої принцеси  Суржик  навіть не повірив,

що ви  такі розумні і хоче щоб ви  спробували і його завдання  виконати.  Суржик т

ак хвилювався, що коли писав вам текст завдання,то забув позначити початок і

кінець речення. Отож давайте спробуємо йому допомогти.Ваше  завдання -  

визначити скільки реченнь у тексті. Записати ці речення, позначаючи початок і

кінець. Суржик звертає вашу увагу на те ,щоб ви не забули з якої  букви писати

кожне натупне речення і що ставити в кінці.

Холодно все навкруги вкрилось  пухнастою ковдрою  дерева одягли

білі шуба усі милуються зимовою красою.

(Діти  закінчили виконання. Хтось один встає,читає текст  виразно,

закінчуючи кожне речення відповідною інтонацією.

-Скільки в тексті речень?-4. Підніміть руку в кого так.

Увага на екран – самоперевірка

Холодно. Все навкруги вкрилось  пухнастою ковдрою.

Дерева одягли білі шуба.

Усі милуються зимовою красою.

 (Слайд №8)

—Діти, в кого не так - виправляємо.  А зараз прочитайте  речення у якому

 думку виражено одним словом. Отже з скількох слів може складатися  речення?

 (З одного, двох і т.д.)

3.  Поетична хвилинка

А зараз поетична хвилинка. Давайте спробуємо себе  в ролі поетів. Увага на екран.

Ваше завдання зробити речення завершеними доповнюючи їх відповідними  словами.

А за те що ви добре впоралися з завданням веселуна  Суржика  він нам прислав

підказочки. Ось вони - слова для довідок. (Слайд №9)

У лісі, лісі темному, 
де ходить хитрий …лис 
росла собі ялинонька, 
і зайчик з нею … ріс

Ой снігу, снігу білого 
насипала …зима 
Прибіг сховатись заїнька – 
ялиноньки …нема 

Ішов тим лісом дід Мороз, 
червоний в нього …ніс 
Він зайчика-стрибайчика 
у торбі нам …приніс 

Маленький сірий заїнька, 
іди, іди до …нас
Дивись – твоя ялинонька 
горить на весь…палац

Слова для довідок:приніс, нема, лис, палац,

ніс, зима, нас, ріс

Молодці!

VI.Підсумок уроку.

Отож давайте підведемо підсумок.

РЕФЛЕКСІЯ

Я починаю речення, а ви його закінчуєте…

Речення складається зі:   слів

Перше слово в реченні треба писати:з великої букви

В кінці речення ставиться:  крапка

Речення виражає:  закінчену думку

Слова у реченні пишуться:  окремо
Слова у реченні пов’язані :  між собою

VII.Домашнє завдання

Усно ( Вивчити правило ст. 88).

Увага на екран.  Наші друзі хочуть вам дещо сказати.

(Слайд №10)

Дерево настрою

—Діти, а зараз подумайте,який настрій у вас викликав  наш урок і

відповідно до цього почепіть на наше дерево настрою смайлик.

(Презентація додається в відповідному розділі,але без відеосупроводу)

 

Категорія: Письмо | Додав: Мітіра
Переглядів: 1914 | Завантажень: 6
Всього коментарів: 0
avatar