Головна » Файли » Розробки уроків » Письмо

Урок української мови
26.10.2017, 22:21

Тема. Відмінювання іменників. Чинники здорового способу життя.

Мета: актуалізувати знання учнів про відмінювання іменників; розвивати вміння визначати початкову форму іменника, відмінок іменника в реченні; закріпити знання учнів про складові здоров'я, чинники впливу на здоров'я; збагачувати словниковий запас учнів; виховувати культуру письмового мовлення; виховувати бажання піклуватися про власне здоров'я.

ХІД УРОКУ

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1.Організація класу

Ось дзвінок нам дав сигнал

Працювати час настав

Здоров’я, щастя один одному бажаємо

Урок рідної мови розпочинаємо.

-Яким ви хочете бачити наш урок?

-А ви на уроці якими повинні бути?

-Діти, якщо ви будете такими, як ви щойно говорили урок наш дійсно буде цікавий, творчий та продуктивний . А працювати ми будемо під девізом:

Видумуй, пробуй, твори!

Розум, фантазію прояви!

Активним і уважним будь

І про кмітливість не забудь!

2. Повідомлення теми уроку

- Сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати тему «Іменник». Повторимо відмінювання іменників, дізнаємося цікаві відомості про називний відмінок іменника, будемо вчитися визначати відмінок іменників у реченні.

А ще про що ми будемо говорити ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

Що людина не може купити за будь- які гроші? (Здоров’я)

-Молодці! Сьогодні ми також узагальнимо наші знання про складові здоров’я.

3. Каліграфічна хвилинка.

Зз аз аз уз зо зи зм ез

4.Орфографічна розминка:

— Виконайте звуко-буквенний аналіз цього слова.

Здоров’я [з д о р о в й а] – 6 букв, 7 звуків.

— Доберіть спільнокореневі слова до слова здоровя ( здоров’ячко, здоровий, здоровенний, здороватись)

— Складіть прислів’я.

купиш, не, Здоров’я, хвороби, продаси, не.

(Здоровя не купиш, хвороби не продаси.)

— Знайдіть антоніми.

— До якої частини мови вони належать?

4.Фронтальне опитування

  • Що таке іменник?
  • На які питання відповідає іменник?
  • Іменники можуть бути... (Назвами істот і неістот ).
  • А які ще бувають іменники? (Власними, загальними).
  • Більшість іменників належать до родів, яких? (Чоловічий, жіночий, середній).
  •  Іменники мають... (Числа - однина, множина).

А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає

на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це іменник

ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА УРОКУ. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ,

1. Ознайомлення з відомостями про відмінки і відмінювання іменників.

— Серед граматичних ознак іменника є: "змінюється за питаннями". Сьогодні ми детально зупинимось на цій ознаці.

Предмети, які нас оточують, різні за формою, наприклад, дерева бувають високі, низькі, товсті й тонкі, гіллясті й стрункі. Слова, як і предмети, також можуть мати різні форми, якщо в них змінюється лише закінчення, а основне значення залишається незмінним.

Така зміна закінчень іменників за питаннями називається відмінюванням, або змінюванням за відмінками.

2. Колективне виконання вправи

Учні читають прислів’я і приказки та пояснюють їх зміст.

Борщ та каша—їжа наша. Без їжі і віл не потягне. Хліб — над усею їжею пан. Міра в їжі – то мати хорошого здоров’я. Корисну їжу вживаєш-добре здоровя маєш.

  • Яке слово повторюється в кожному реченні?
  • Випишіть ці слова в зошити.
  • Яка частина слова змінилася? Виділіть її.
  • Як ви вважаєте, чому змінилися закінчення іменників? (Тому що вони відповідають на різні питання.)
  • Таку зміну іменників за питаннями називають відмінюванням.
  • Чи змінилося значення цього слова? (Ні. Змінилася лише його форма.)

Висновок: одна із складових здоров’я – правильне харчування.

(На дошці на протязі всього уроку складається асоціативний кущ «Здоровий спосіб життя»)

3. Робота в парах. Вправа 101 (с. 51)

Іменники мають сім відмінків. Шість з них відповідають на певне питання. Сьомий, кличний відмінок, не відповідає на питання. Він використовується у звертаннях.

Відшукайте це правило у підручнику. Прочитайте його самостійно. Запам'ятайте.

— Поставте одне одному запитання за змістом правила та дайте на них відповідь.

4. Колективне розглядання таблиці відмінювання іменників.

- Колективне заучування назв відмінків по порядку і питань, на які вони відповідають.

Відмінок

Запитання

 

 

Називний

Хто? Що?

вода

повітря

Родовий

Кого? Чого?

води

повітря

Давальний

Кому? Чому?

воді

повітрю

Знахідний

Кого? Що?

воду

повітря

Орудний

Ким? Чим?

водою

повітрям

Місцевий

На кому? На чому?

на воді

на повітрі

— Що цікавого ви помітили у питаннях називного і знахідного відмінків? Давального і місцевого?

- Усне відмінювання іменника сонце .

- Отже, сонце, повітря і вода наші найкращі друзі.

Висновок: щоб бути здоровим, треба займатись фізичною культурою, спортом і загартовуватись.

5. Лірична хвилинка. Вправа 103 (с. 52–53)

— Які назви відмінків ви почули у вірші?

— На які питання вони відповідають?

— Чому відмінки мають такі назви?

6. Фізкультхвилинка

- Діти, а ще здоровій спосіб життя це позитивні емоції. Підведіться, поверніться один до одного і подаруйте своєму товаришу посмішку.

(Діти виконують різні рухи під пісню «Посмішка»)

ІІІ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ОТРИМАНИХ ЗНАНЬ

1. Тренувальні вправа

Самостійна робота.

(У кожного учня картка. В іменниках, що є в тексті, пропущені закінчення).

Завдання: відновити вірш, дописати закінчення, визначити відмінок іменників, в яких дописувались закінчення.

Друже, щоб здоровим бути,

Треба навички здобути,

Про здоров’_ піклуватись:

Перш за все не лінуватись,

І здружитися із спорт_ ,

Рідко ласувати торт _ ,

Вод _ крижану не пити!

І цигарк_ не палити!

Щоб знешкодити мікроб_ ,

Рук _ мий щоразу чисто,

Не забудь щоденно їсти

Овоч_ і фрукт_ різні –

Всі вони тобі корисні.

Вранці й ввечері, мій любий

Завжди – завжди чисти зуб_ .

Висновок: здоровий спосіб життя – дотримання режиму й особиста гігієна.

2. Робота в парах

Завдання: до частини прислів’я у першому стовпчику дібрати кінцівку з другого стовпчика. Назвати і підкреслити іменники, виділити в них закінчення та визначити їх відмінок.

1. Будь сильний духом, буде життя довше.

2. Праця – здоров’я, а не новим кожухом.

  1. Працюй більше, лінь – хвороба.

Висновок: здоров’я – це праця і відпочинок.

IV.ПІДСУМОК УРОКУ

-Як називається змінювання закінчень іменників за питаннями? (Відмінювання.)

-Скільки всього є відмінків? (7.) Назвіть за порядком.

-Що означає "провідміняти слово"?

-Що треба зробити, щоб визначити відмінок іменника? (Поставити запитання).

-Яка форма іменників є початковою? (Форма називного відмінка однини)

-І пам’ятайте: тільки дотримуючись здорового способу життя можна досягти своїх вершин у житті. А це не завжди легко й просто. Недарма кажуть у народі:

«У здоровому тілі — здоровий дух». 

Категорія: Письмо | Додав: Мітіра
Переглядів: 999 | Завантажень: 3
Всього коментарів: 0
avatar