Головна » Файли » Години спілкування » Години спілкування 2-3 класи

Це моя Україна,це моя Батьківщина
28.07.2016, 16:43

Мета: доповнити і поглибити знання дітей про Батьківщину, про блискучі ідеї та геніальні винаходи  українців;формувати уявлення про Україну як суверенну державу з давньою історією, багатою культурною спадщиною та  переконання у нетлінності духовних скарбів народу; розвивати в учнів творче мислення, уяву, комунікабельність; формувати громадянські якості, патріотизм, людяність, працьовитість; виховувати любов і повагу до Батьківщини – України, її символів, обрядів, традицій; розвивати пізнавальну активність, вміння критично аналізувати історичні та літературні факти, робити власні висновки; налаштувати учнів на плідну роботу протягом  навчального року,

Обладнання: карта України, державні та народні символи України, Конституція України, плакати про Україну.

Хід уроку

І. Організація класу

1. Привітання

Вересень. Стежка до школи. 
Дзвонить веселий дзвінок. 
І через луг, через поле 
Сонце спішить на урок.

Промінь лягає на трави, 
Лукам навіє тепла. 
Осінь стрічки золотаві 
В коси дерев заплела.

Наче весела родина,

Знову заходимо в клас.

Знаєм, що це Батьківщина

Школу відкрила для нас.  М. Сингаївський

2. Вступне слово вчителя

Дорогі діти! Шановні батьки, я рада вас вітати з початком нового навчального року! Хочу побажати вам діти: впевнено крокуйте Країною Знань і нехай на цьому шляху  вас супроводжують допитливість, працелюбність, наполегливість та натхнення, а вам шановні батьки бажаю щоденно відчувати гордість за своїх дітей та радість за їхні успіхи. Здоров’я і терпіння всім нам, впевненості в завтрашньому дні, добробуту і Божої благодаті!

А зараз розпочнемо наш перший урок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1 Вступне слово вчителя

(Звучить пісня Н.Май «Квітуча Україна»)

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в чужині край.

Їм красить все їх рідний рай.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей, без Батьківщини.

                                     М. Чернявський

-Про яку святиню говориться у вірші?

III. Повідомлення теми і мети уроку

Хто з вас знає, яке державне свято нещодавно відсвяткувала наша країна? Так, вірно, День незалежності. Але в цьому році ця подія є особливо визначною, адже Україна відзначає свою 25 річницю з дня проголошення незалежності. Саме цій події і буде присвячений наш перший урок в цьому начальному році. Отож, темою нашого уроку є «Це моя Україна,це моя Батьківщина: до 25-річчя незалежності України».

IV. Мотивація навчальної діяльності

Діти,знання, які ви отримаєте сьогодні на уроці допоможуть вам не просто гідно нести звання українець, а ще й пишатися цим.

V. Робота над темою уроку

Вчитель: Україна…Це не просто слово. Це не назва на географічній карті. Це наша домівка, де мама і тато, де тепло й затишно. Це славна земля з довгою історією, яку творив волелюбний народ.  Ось уже 25 років ми прагнемо довести своє право на існування на політичній карті світу. Перші кроки незалежності стали випробуванням для всіх нас – тестуванням на зрілість, на терпіння, на толерантність, нарешті – на здоровий глузд. Нині уже ніхто не сумнівається в тому, що український народ в змозі поліпшити життя у своєму домі. Та що знаємо ми про нашу Вітчизну? Чим можемо поділитися зі світом? Чим пишаємося? Про що ніколи не забудемо?   Давайте ж почнемо  з самого початку.

 Легенда «Виникнення української землі»

1-й учень. Багато планет, різних і таких не схожих одна на одну, створив Бог. Та всі вони були мертві. Але якось набрав Творець пригорщу родючих ґрунтів і голубих вод та й кинув чудодійний дар на планету, що пролітала поблизу. За мить та планета ожила і заграла всіма барвами.

2-й учень. Минуло багато часу, і вирішив Творець провідати ту планету.Дістав він із Божої скрині мішок і склав у нього весь свій скарб: золото і срібло, діаманти й кришталь, руду і сіль, вугілля і граніт... Кинув свій мішок у напрямку живої планети, яку щойно назвав Землею.

3-й учень. Раптом мішок зі скарбом розв’язався, і почали висипатися з нього Божі дари на планету. А найбільше їх потрапило на слов’янську землю. Минули тисячі років. Якось зібрався Творець поглянути на цю маленьку  планету. Облетів довкола неї й побачив дивовижний куточок, кращого від якого  не було на всій цій Землі. І вигукнув Господь:

– Це справжній рай!

4-й учень. Ступив на казкову землю, яка так припала йому до душі, і нарік її Україною. Адже у цій назві було слово «рай». Ось так і виникла українська земля, яку сам Творець хотів би мати за рай.       Наша Україна – райська земля безмежних степів, неозорих ланів,прадавніх таємничих лісів. Це земля могутніх і славних предків, які залишили  нам у спадок священні звичаї та прекрасні поетичні традиції, безцінні дари –слово і пісню.

Звучить «Україна моя! Це пісні солов’їні» (музика О. Янушкевич, слова Н. Погребняк)

5-й учень..Вітчизна, Батьківщина… Україна, рідна ненька. Земля-годувальниця, земля- рідна мати…Які прекрасні ці одвічні слова! Велика, священна любов до Батьківщини жила і житиме в усіх чесних та щирих серцях. Україна – одна з найбільших європейських держав. Її площа майже 604 тис. км2

6-й учень.. На території України проживає понад 110 національностей. Чисельність населення становить близько 43 млн. осіб.На території України розташовуються Карпатські гори (Говерла –найвища гора в Україні ) та Кримські гори.

7-й учень..  Теренами України протікає близько 70 тис. річок. Найбільші з них –Дніпро, Дунай, Дністер Південний Буг, Сіверський Донець. Найвідоміші озера: Світязь, Синевир, Ялпуг.

8-й учень..

Є в центрі Європи чудова країна,

Сягає корінням у сиві часи.

І це – незалежна моя Україна.

Тут гори Карпати, степи і ліси.

9-й учень..

Шістсот і чотири ще тисяч гектарів –

Приблизно таку має площу вона.

Є Київ – столиця у храмах і славі –

Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.

10-й учень..

 Ґрунти чорноземні, джерела цілющі,

Озера блакитні та клімат м’який.

Козацькая слава повік невмируща

Та шлях до свободи, завжди нелегкий.

Вчитель. А зараз ми перевіримо, як добре ви знаєте країну, в якій живете.

Вікторина «Люби, вивчай свій рідний край».

• Як називається наша Батьківщина? (Україна)

• Столиця України. (Київ)

• Як називається найдовший у світі музичний інструмент? (Трембіта)

• Що собою являє малий Державний Герб України? (Тризуб)

• Чому Черкащину називають шевченківським краєм? (Тому що там народився Тарас Шевченко)

• Як називається урочиста пісня, що є державним символом України? (Державний Гімн України)

• Яка найвища гора в Україні? (Говерла)

• Найвідоміші брати- боксери з України? (Брати Віталій та Володимир Кличко)

• Яка грошова одиниця України? (Гривня)

• Який колір прапора України? (Синьо-жовтий)

• Розписані великодні яйця. (Писанки)

• Найбільша річка України. (Дніпро)

• Швидкий український танок. (Гопак)

• Хто з українських письменників узяв собі псевдонім – назву своєї національності? (Леся Українка)

• Кущ – символ рідного краю. (Калина)

• На якій вулиці знаходиться твоя школа?

(За кожну правильну відповідь учні отримують квіточку)

- Діти, ви справжні українці, тому що так багато знаєте про країну, в якій живете. Але ми не зупиняємося на досягнутому, а прагнемо ще більше пізнати рідний край.

Фізкультхвилинка.

Ми мандруємо, ми мандруємо,

Україною крокуємо.

Ось побачили Карпати,

як вершину нам дістати?

Заглянемо в озерця –

Не торкнутися нам дна!

Так ми довго-довго йшли

І до школи знов прийшли

Вчитель. Україна – країна, де найбільше люблять волю, країна довгої вікової боротьби за неї. Цього року 24 серпня ми відзначили 25 років Незалежності України. 24 серпня 1991 року Верховна рада проголосила Акт незалежності та  створення самостійної держави.

Діти,кожна країна світу обов’язково має свої символи. Символами України є чисте небо – символ миру та пшеничне поле – символ достатку. Символіка – своєрідна візитна картка  країна, вона ніби  представляє її, підтверджує своє існування. З глибини віків  дійшла  до нас ось така легенда.

Легенда про символи України

Жила собі жінка. І мала вона трьох  синів. Сини  зростали  чесними, сміливими, дуже  любили свою неньку і готові  були  віддати за  неї  своє життя. Виросли  сини  і розійшлися по світах,  прославляючи свою матір. Найстаршому мати подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім'я Тризуб. Середньому сину дала в  дорогу блакитно - жовтий  одяг. Сміливий і сильний син був середній, і прославив свою матір добрими звитяжними вчинками. Люди  запам`ятали його і назвали Прапором. А  найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди  лунала його дзвінка  урочиста пісня,  за цей голос  і величний спів  люди дали йому ім'я Гімн. Так і донині  по всьому  світу золотий тризуб, синьо-жовтий  прапор і урочистий гімн  прославляють рідну неньку - Україну.

11-й учень..

Наш герб – тризуб, це воля, сила,

Наш герб – тризуб! Недоля нас косила,

Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,

Добро і пісню несемо ми людям. (Н. Поклад)

12-й учень.. Прапор – це державний символ,

Він є в кожної держави.

Це для всіх ознака сили,

Це для всіх ознака слави.

Синьо-жовтий прапор маєм,

Синє – небо, жовте – жито,

Прапор свій оберігаєм,

Він – святиня, знають діти.

Прапор свій здіймаєм гордо,

Ми з ним дужі і єдині,

Ми навіки є народом

Українським в Україні.(Н. Поклад)

Вчитель. А пісні  Михайла  Вербицького на слова Чубинського «Ще не вмерла Україна» судилося стати національним гімном України.

13-й учень.

 Слова палкі, мелодія врочиста,

Державний гімн ми знаємо усі

Для кожного села, містечка, міста –

Це клич один з мільйонів голосів.

Це клятва, заповідь священна

Хай чують друзі й вороги,

Що Україна вічна, незнищенна,

Від неї ясне світло навкруги.

Вчитель.Свої державні символи люди повинні шанувати й берегти. Про це записано у статті 65 Конституції України «Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України». Також в Основному законі сказано, що державною мовою в Україні є українська мова.

Ми вже з вами добре знаємо, що  крім офіційних державних символів Україна   має ще й народні.      

14-й учень: Звичайно, скажеш одне тільки слово «Україна» і в уяві обов’язково постають тополя в полі,  хрущі над вишнями, калина в лузі, верба край долини… Калина в Україні - символ рідної землі і вічної пам’яті про тих, хто у мужній боротьбі віддав своє життя за щастя і волю народу, тому й садять її на могилах загиблих.

              Калину і до столу подавали,

              Весільні короваї прикрашали.

              Як символ долі, щастя і краси,

              І чистої дівочої коси.

              ЇЇ вплітали у вінок дівчата,

              Садили кущ калини коло хати:

              Очистить повітря навесні

              І знадобиться у зимові дні.

              Бо чай з калини - ліки від застуди.

              Шанують цю красуню пишну люди

              І лагідно калинонькою звуть,

              Цілющий чай і сік з калини п’ють.

15-й учень

Національними символами та оберегами України є:

Жито – символ життя. Це знак добробуту і злагоди в сім’ї.

Барвінок – символ вічності.

Калина – символ краси, кохання, щастя.

Верба – символ журби.

Лелека – символ сімейного затишку і благополуччя.

Соловей – символ веселощів, задоволення.

Вчитель.

А тепер попрацюємо в групах. Складіть прислів’я із «розсипаних» слів та поясніть їх зміст.

1-а група

• калини, України, нема, і, Без, верби. (Без верби і калини нема України.)

• вербиця, здорова, там, срібліє, Де, водиця. (Де срібліє вербиця, там

здорова водиця.)

2-а група

• земля, в, жмені, і, Рідна, мила. (Рідна земля і в жмені мила.)

• край, життя, За, рідний, віддай. (За рідний край життя віддай.)

3-я група

• умій, мати, Батьківщина, неї, постояти, за. (Батьківщина – мати, умій за неї постояти.)

• без, як, Батьківщини, людина, без, пісні, соловей. (Людина без Батьківщини — як соловей без пісні.)

4- а група

• край, звичай, Кожний, має, свій. (Кожний край має свій звичай.)

• мила, де, мати, Та, родила, земля. (Та земля мила, де мати родила.)

Вчитель.

Україна – країна з унікальними природними ландшафтами, багатобарвною і неповторною природою,багатою історією та неповторними звичаями, це країна в якій живуть люди, що з давніх давен прославляють її своїми блискучими ідеями та геніальними винаходами. Ось зараз про деякі з них нам і розкажуть учні нашого класу (Розповіді учнів супроводжуються або показом слайдів, або ілюстрацій.По можливості замінити розповіді переглядом відповідних мультфільмів)

16-й учень. «Трембіта»

Найдовший у світі музичний інструмент – наш.Трембіту придумали для зв’язку у горах, коли телефонів ще не було.А робили її зі смереки, в яку вдарила блискавка.Трембіта – рекордсменка, її внесено у книгу Гіннеса.Вона завдовжки – 8 метрів, а важить лише півтора кілограми, як кіт.

17-й учень. Літак «Мрія»

Наш літак «Мрія» найбільший у світі! Він довжиною, як потяг метрополітену, а шириною як Олімпійській стадіон.Він може перевезти 50 слонів або два кашалоти.Наша «Мрія» найбільший рекордсмен з усіх літаків планети.

18-й учень. «Сіль»

Без солі не може прожити жодна людина.Її видобувають по всьому світу, і в Україні.Наші запаси солі найбільші в Європі. А утворена соляна печера стала настільки велика, що в ній навіть літали на повітряній кулі.Нашої солі дуже багато. Якщо посипати нею всю планету, то вона вкриється сіллю наче сніжною ковдрою.

19-й учень. «Гасова лампа»

Перша у світі гасова лампа – наша.Коли ще не було електричних ламп, люди користувалися свічками. Їхнього світлам було замало аби ввечері гратися, малювати, читати. Наш винахідник придумав лампу, у яку заливалась рідина – гас. Вона була яскравою і швидко стала популярною у світі.

20-й учень. «Чорнозем»

Українська земля - найродючіша в світі, бо в нас знаходиться чверть всіх запасів чорнозему планети.Якщо правильно обробляти чорнозем, то на ньому виростає найбільша кількість врожаю.У давні часи, коли землі не обробляли, висота рослин була така висока, що не можна було побачити вершника на коні.

21-й учень. «Заповідник «Асканія-Нова»

В Україні існує дивний степ, жодного разу не ораний, дикий. Хазяйнують там не люди, а тварини. І називається він – заповідник «Асканія–Нова». Там вільно живуть тварини з усього світу.Зебри з зубрами, дикі коні Пржевальського, рідкісні рослини, птахи та комахи. «Асканія–Нова» – один з найстаріших та найвідоміших заповідників у світі, з унікальним та чарівним світом.

22-й учень. «Щедрик»

Різдвяний настрій всьому світу дарує українська мелодія «Щедрик». «Щедрик» перекладена різними мовами і популярна в багатьох країнах.Це найдавніша з відомих мелодій у світі. І вона звучить по всій планеті вже більше ста років.

23-й учень  «Унікальні та знамениті на весь світ водойми»

Вода – найцінніший скарб, подарований природою! Наша країна багата річками, унікальними водоспадами, цілющими мінеральними джерелами, морями та мальовничими озерами. В Україні є понад три тисячі озер! Деякі з них вже стали легендами і приваблюють туристів з усього світу. Найбільше і найглибше озеро країни, природного походження, занесено до списку "чудес України". Прозоре й чисте озеро, оточене первозданними лісами, назвали "Морським оком" за схожість із величезним блакитним оком на фото, зроблених із супутників. Друге за величиною прісноводне озеро Європи, що стало домівкою майже сорока видам різноманітних риб, також наше! Є навіть озеро, що утворилося ще за часів льодовикового періоду. Це наше і це – твоє!

24-й учень. «Рамковий вулик»

Перший рамковий вулик – наш.Вулик – це житло для бджіл, виготовлене людиною. Зовсім давно бджілки жили у гніздах, а щоб поласувати медом, доводилося завдавати їм шкоди.Перший рамковий вулик дав бджолярам можливість піклуватися про бджолину сім’ю, не заважаючи її важливим медовим справам.Сьогодні Україна займає 1-ше місце у Європі з виробництва меду.

25-й учень. «Співочі тераси»

Дивовижні «Співочі тераси» - наші.Це такі сади, що співають. Задумували їх, щоб вирощувати смачні теплолюбні ягоди та фрукти. І несподівано помітили, коли вітер шелестить листям та дме у металевих трубах, вбудованих у тераси - звучить пісня. Отже фрукти зріють під чудовий супровід. Створюється враження, що знаходишся у дивовижному театрі просто неба.

26-й учень. «Шлях із варягів у греки»

Важливий древній торговий шлях – наш.Коли ще не існувало пароплавів, потягів чи автомобілів, нашою землею пролягав важливий торговий шлях «із варягів у греки». Шлях пов’язував Північ та Південь, проходив через 2 моря та 3 річки. Купці – люди, які возили товари, долали цю дорогу за місяць. І привозили додому фрукти, коштовності, прянощі та інші цікавинки

27-й учень. «Гіпсова печера»

Найдовша в світі природна гіпсова печера – наша.Гіпс швидко застигає і приймає будь-яку форму. Його використовують, коли будують, лікують, майструють, створюють.Цю печеру створила природа. Спочатку було море. Минули роки, море висохло. Змінювався краєвид. Виросли гори Карпати. Дно моря опустилося під землю, з’явилися нові річки. І утворилася печера з гіпсовими бурульками.Щоб обійти її, знадобиться не менше тижня! А висота печери – як чотирі жирафи. Наша печера тричі рекордсменка у книзі Гіннеса.

-Так дійсно ,нам українцям є чим пишатися!  

28-й учень

Я -українка і цим пишаюсь, 
Щаслива,що живу на цій землі, 
Що ранкам сонячним твоїм 
Всміхаюсь,які дарують всю красу мені. 


Моя Вкраїно- дорога державо, 
Мені так люба вся твоя краса, 
Ти моя гордість і одвічна слава, 
Моя чарівна,матінко- земля! 

29-й учень
Сади вишневі і поля безкраї, 
І хата батьківська, в якій сім"я моя 
Тобі за все завдячую, мій краю, 
За все,що маю в цьому світі я. 


Чарує душу -пісня українська, 
Яка над краєм весело звучить, 
В ній сила духу,сила богатирська, 
Яка серця нам від печалі веселить. 

30-й учень
Моя країно,скільки пережито! 
Багато крові й сліз прийшлось пролить, 
Та все ж тебе не скорено,не вбито, 
Про тебе слава вічно буде жить! 


Народ твій щирий,на любов багатий 
Зумів від тебе ворогів відбить, 
Щоб землю міг барвіночок хрещатий 
Зеленим листячком і квітами покрить. 


Цвіти в садах вишневих,Україно, 
Веселим співом хай наповниться земля, 
Пишаюся тобою Батьківщино, 
Я - українка, я - донька твоя!

Робота в групах. Діти розмальовують малюнки до теми  «Це – наше і це – твоє» і прикріплюють їх на дошку.

Вчитель.

Пам’ятайте, діти, ви – майбутнє України. Україна – це ви! То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями  прославляйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України,поважайте свій народ і його мову і пам'ятайте:

БУТИ УКРАЇНЦЕМ НЕ СОРОМНО,СОРОМНО ЦИМ НЕ ПИШАТИСЯ!

Учениця.

 Я так пишаюсь тим, що українка,

Моє коріння давнє, як вода.

 Я – донечка держави, я – росинка,

Що на траві майбутнього зійшла.

Шляхи переді мною незліченні,

 Який обрати ще не знаю я,

Бо вчинки наші часом незбагненні,

Хай скоректує їх життя.

 А, може, це і зовсім не важливо:

 Професія, здобутки, зарплатня…

Я житиму для тебе, Україно!

Найвища в цьому суть буття

 

При створенні уроку були використані матеріали розміщені на сайті

http://koippo414.at.ua/index/pershij_urok_2016_2017/0-283

 

Категорія: Години спілкування 2-3 класи | Додав: Мітіра
Переглядів: 1433 | Завантажень: 2
Всього коментарів: 0
avatar