Головна » Файли » Години спілкування » Години спілкування 1 клас

Ми – нація єдина
13.08.2015, 10:59

  Мета: поглибити знання учнів про  культурну  спадщину України; формувати культуру взаємовідносин між людьми, повагу до  традицій і звичаїв українського народу; виховувати почуття патріотизму, чуйність, людяність, терпимість і небайдужість, почуття взаємодопомоги  та дружнього прийняття іншої людини; сприяти формуванню навичок толерантної по­ведінки.

Обладнання: Державний Прапор України; класна кімната прикрашена  елементами народної  символіки; записи музики.

Хід уроку

Учні розташовуються в класній кімнаті. Лунає пісня «Лише у нас на Україні».

 

Учитель. Дорогі діти! Рада вас вітати  у цьому світлому прекрасному класі з початком нового навчального року! В цей чудовий осінній день хочу побажати  Вам міцного здоров'я,  щастя, миру, радості, впевненості у власних силах та відвертого прагнення до нових знань  Нехай завжди з Вами  поруч буде підтримка та розуміння Ваших близьких та знайомих.   В добру путь!

- А зараз розпочинаємо наш перший урок.


1 уч.На світі багато чудових країн,
Мені наймиліша, найкраща країна,
Яка піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна моя Україна.

2уч.Ти з давніх віків непокірна була 
І волю свою боронила невпинно. 
Нарешті збулося - її здобула 
Звитяжна моя Україна.

3уч.На землях твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.

4уч.В садах і дібровах в вечірні часи 
Чарує нас пісня дзвінка солов'їна 
І чути співочі дівчат голоси, -
Пісенна моя Україна.

5уч.Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.

6уч.Квітуй, мов калина, на плесами вод, 
Будь в дружбі і праці міцна та єдина. 
Хай буде щасливим твій вільний народ, 
Прекрасна моя Україно! 


Учитель. Сьогодні ми з вами поведемо мову про найдорожче серцю кожної людини. Нехай тему нашої розмови підкажуть рядки вірша Ліни Костенко.
Буває, часом сліпну від краси,
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,
Оці степи, це небо, ці ліси
Усе так гарно, чисто, незрадливо,
Усе, є - дорога, явори,
Усе моє - все зветься  …(Україна.)

Так, сьогодні ми будемо говорити про найдорожче серцю кожної людини – про свою Батьківщину.

Учитель.У духовному й політичному житті кожного народу є визначні події й роки, які назавжди входять в його історію, свідомість, визначають  місце і роль  країни у світі. Ми з вами свідки історії, історія – це ми…

Події в Україні починаючи з листопада минулого року тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни. Ми живемо у непростий час – час змін.

Революція, яка відбулася нещодавно у Києві, довела, що український народ єдиний. Тепер маємо і в нашій історії такі події, що перед усім світом засвідчили прагнення українського народу до вільного, щасливого життя.

Але, як це не сумно говорити, жодна революція не проходить мирним шляхом – без жертв. Жертви завжди є з обох сторін. Ми хочемо, щоб кожен громадянин України згадав, за що він любить свою країну, свою рідну землю. І кожен усвідомив за що боролися учасники Євромайдану і заради чого пожертвували своїм життям «Небесна сотня».

(Слайд№  1  )

Діти,давайте з вами вшануємо  пам'ять  героїв хвилиною мовчання.

Учитель. Навіть ті, хто ніколи не чув про існування України, або був лише знайомий з назвою нашої країни, скажуть: «Аааа! Так я знаю Україну!». Чим же особлива наша Батьківщина? Що так звеличує її серед інших країн світу?

Україна — це отча земля, рiдний край, де ми народилися. Столиця України – Київ. (Слайд№ 2,3)

Широкi i чарiвнi простори, прекраснi села i мiста. Могутньо котить до Чорного моря сивi хвилi найбiльша рiчка України — Днiпро. (Слайд№ 4 )

Буйною зеленню шумлять на його берегах сади, лiси. Золотистим морем розливається безкраїми нивами жито-пшениця.

Погляньте на карту України. (Слайд№ 5)

На нiй позначено кордони української землi. На півдні нашу державу омивають теплі

моря – Чорне й Азовське, є в нас гори – Карпатські й Кримські.

Простір землі, заселений українським народом великий. Щоб його перетнути, потрібно пішки йти із заходу на схід 90 днів, долаючи щодня по 30 км. 

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ».

- Діти, а що для вас Україна?

( це рідний край, де я народився, живу, де живуть і працюють мої батьки; це земля,  на якій народився видатний український поет і художник Т.Г.Шевченко; це ліси та парки, гори, ріки і степи; це вулиця, на якій я живу, школа, мої друзі; це моя родина: тато, мама, сестричка, бабуся, дідусь, рідна домівка)

 - Які слова спадають вам на думку, коли ви промовляєте слово Україна?  (Діти говорять: рідна, найдорожча, квітуча, прекрасна, привітна, щедра,хлібосольна.) 

                                    Щедра                        Квітуча

 

            Золотоколоса                     Рідна                  Прекрасна

 

                                                    Україна

                                  Найдорожча                     Привітна

 

                Єдина                            Співуча                           Хлібосольна

 

                                   Хлібна                  Найдорожча

 

- Така країна варта, щоб її поважали, цінували й любили.

Наша Україна - незалежна держава. (Слайд№ 6) В цьому році 24 серпня їй виповнилося 24 роки. 

- Як ви розумієте слово «незалежна»? - Коли вона стала незалежною? (24 серпня 1991 року Верховна Рада України проголосила Акт незалежності та створення самостійної держави). 

Учитель. Кожна країна  світу обов’язково повинна мати свої символи. Що ж  

означає слово символ? Символ – це умовне позначення якогось   предмета, поняття чи явища. (Слайд№ 7) Вистраждавши, виборовши волю, Україна має тепер свої  державні символи. Назвемо їх.

Загадка

Символічний знак, ключ до історії, роду, міста, держави.  (Герб )

(Слайд№ 8 )

Загадка

Грецьке слово, означає урочисту, похвальну пісню  на честь богів і героїв.( Гімн)

(Слайд№ 9,10 )

Загадка

Наш стяг – пшениця у степах

Під голубим склепінням неба. ( Прапор)

(Слайд№11 )

 

Синьо-жовтий прапор маєм:

Синє небо, жовте – жито;

Прапор свій оберігаєм,

Він святиня, знають діти.

Учитель.Послухайте легенду

Легенда про державні символи України

Жила собі жінка. І мала вона трьох синів. Сини зростали чесними, сміливими, дуже любили свою неньку і готові були віддати за неї своє життя.

Виросли сини і розійшлися по світах, прославляючи свою матір. Найстаршому матір подарувала на згадку про себе золоту корону з трьома промінцями. Корона зігрівала людей, вела вперед, показувала шлях до кращого життя. За цю трипроменеву корону люди дали першому синові ім’я Тризуб.

Середньому сину мати дала в дорогу блакитно жовтий одяг. Сміливий та сильний був середній син, і прославив він свою матір добрими звитяжними (героїчними вчинками). Люди запам’ятали його і прозвали Прапором.

А найменший син отримав у дарунок від матері соловейків голос. І де б він не був, усюди лунала його дзвінка урочиста пісня. За цей голос і величний спів люди дали йому ім’я Гімн. Так і донині по всьому світу золотий тризуб, синьо-жовтий прапор і урочистий гімн прославляють рідну неньку – Україну.

Вони стали державними символами України.

А.Сокол, О. Конечна. Уривок з книги «Моя країна – Україна».

Фізкультхвилинка

УКРАЇНА, ( діти розводять руки по сторонах )

РІДНИЙ КРАЙ, ( піднімають руки догори )

ПОЛЕ, РІЧКА, ( повороти тулуба з розведеними по сторонах руками )

СИНІЙ ГАЙ. ( присідають )

ЛЮБО СТЕЖКОЮ ІТИ ( ходьба )

ТУТ ЖИВЕМО Я І ТИ ! ( за руки )

Літературна вправа

Доповнення вірша, добираючи риму.

- Давайте спробуємо підібрати риму до вірша про Україну.

Ось небо блакитне і сонце в зеніті!

Моя Україна найкраща у …. (світі!)

Моя Україна – це ліс і озерця,

Безмежні степи і чарівні … (джерельця.)

Красиві пейзажі і гори високі,

Маленькі струмочки і річки… (глибокі.)

Міста старовинні і замки прекрасні,

Великі будови і дуже …(сучасні.)

Сади чарівні, мальовничії села,

Моя Україна – це пісня … (весела.)

Це щира, багата, як світ її мова,

Крилата така, мелодійна … (чудова.)

Її обереги верба і калина,

Найкраща у світі – …( моя Україна.)

Бо нам найрідніші Вітчизна і мати.

То як же нам, дітям, її не кохати!

Моя Україна – козацькая слава!

Така волелюбна й мирна … (держава.)

Вона дорога нам, і рідна, і мила,

Бо світ перед нами, як мати, … (відкрила.)

Вітчизна свята, дорога Україна,

Для кожного з нас ти у світі – … (єдина.)

 

Учитель.Давайте з вами пригадаємо які ж рослинні та тваринні символи є на Україні?

(Слайд№ 12,13  )

Подивіться на ці картинки на яких зображені видатні українці минулого і сучасності

(Слайд№14,15,16 )

 Робота з прислів’ями.

Існує багато прислів’їв, приказок про нашу рідну землю. Що саме говорить народ про рідну Батьківщину ми зараз дізнаємося попрацювавши в парах.

Робота в парах (завдання: утворити прислів’я з поданих слів):

– За рідний край життя віддай.

- Рідна земля і в жменьці мила.

- Де не є добре, а вдома краще.

- Людина без Вітчизни, що соловей без пісні.

- Добре тому, хто в своєму домі.

- Батьківщина-мати, умій за неї постояти.

- Що країна – то родина.

- З рідної сторони і ворона мила.

- За морем тепліше, а вдома миліше.

- Кожен край має свій звичай.

- Де рідний край, там і рай.

- Без верби і калини нема України.

- Де срібліє вербиця, там здорова водиця.

 

Бліц – турнір «Моя Батьківщина».

- А тепер проведемо змагання між рядами: Бліц - турнір «Моя Батьківщина». В якому ж ряду діти були уважнішими, спостережливішими, ми дізнаємось, коли отримаємо відповіді на поставлені запитання.

1. Скільки кольорів має прапор України?   (Два.)

2. Як співають і слухають Гімн? (Стоячи.)

3. Синонім до слова «держава»? (Країна.)

4. Що зображено на державному Гербі? (Тризуб.)

5. Яка головна річка України? (Дніпро.)

6. Які моря є в Україні? (Чорне й Азовське)

7. Коли святкується День Незалежності України? (24 серпня)

8. Хто є Президентом нашої держави? (Петро Порошенко)

9. Назвіть рослинні символи України

10.Які символи-тварини нашої держави вам відомі?

11. Як називають людину, що любить свою Батьківщину? (Патріот.)

12. Закінчить прислів’я: «Нема без кореня рослини, а нас людей без …(Батьківщини.)

13. Хто був, є і залишається в серцях українців Кобзарем? (Т. Шевченко.)

Перемогу отримує той ряд, який виборов найбільше квіточок за правильні відповіді. Рахуються квіточки і підводиться підсумок змагання.

 

Підсумок уроку.  

- Прекрасна наша українська земля, щедра, багатобарвна, рідна, єдина. Але, щоб наша держава була завжди вільною, незалежною, а її громадяни, незалежно від національності, - щасливими, потрібно наполегливо працювати кожному з нас, лишати після себе хороший слід на Землі, творити добро, вірити в щасливе майбутнє нашої країни, любити свою Батьківщину.

 

Красивий, щедрий рідний край

І мова наша солов'їна.

Люби, шануй, оберігай

Усе, що зветься Україна!

 

Учитель.На згадку про сьогоднішній урок я хочу кожному з вас роздати повчання Володимира Мономаха,Великого князя Київського,який  засуджувалися князівські міжусобиці й закликав до об'єднання давньоруських земель.

 

Повчання Володимира Мономаха дітям

Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.

Зміцнюй тіло й душу, просвітлюй розум.

Працюй так, щоб після тебе нічого не переробляли.

Будь завтра кращим, ніж ти є сьогодні.

Не давай сильним принижувати слабких.

Не залишай хворих, не забувай про бідних.

Не май гордині ані в розумі, ані в серці.

Пізнавши все добре, пам’ятай, а чого не знаєш – того навчайся.

Живи для Батьківщини та люби людство.

 

Звучить пісня М.Мазур «Нова Україна моя »

 

 

 

 

 

Категорія: Години спілкування 1 клас | Додав: Мітіра
Переглядів: 1568 | Завантажень: 3
Всього коментарів: 0
avatar